به قلم دکتر مجتبی شادلو  

نشریه الکترونیک جهان گردش- علمی محدود ما را بهبود و افزایش می دهند. سپس فرصتی را به استراحت و انجام فرایض دینی اختصاص میدهیم. پذیرایی ناهار با، قورمه، بادمجان، اشکنه کشک، نان محلی، سبزی تازه انجام می شود. اما فرزندم امیرعلی(شادلو) ترجیح می دهد ناهار” جوجه کباب” انتخاب کند. خوشبختانه گزینه های پذیرایی دارای تنوع فراوانی هستند. در پیشگاه جنوبی ساختمان مرکزی محوطه ای بزرگ تدارک دیده شده تا مراسم آیینی در صورت نیاز آنجا برگزار شوند.روز جمعه پانزدهم اردیبهشت ماه طبق محاسبات مرکز نجوم ایران یکی از زیباترین خسوف های سال ۱۴۰۲، که گفته می شود تا ۱۹ سال آینده به این صورت غیر قابل تکرار است توسط دوربین های نجومی برای ساکنین و مسافرین مورد رصد قرار خواهند گرفت. خیلی تمایل داشتیم آن شب را نیز گیسور می ماندیم اما ضرورت انجام کارهای اداری و حضور روز شنبه در مشهد این سعادت را از ما سلب نمود. پس از خداحافظی با نیروهای پشتیبانی و پرسنل مهربان و بخشنده مجموعه به نیت گشت و گذار وارد بافت تاریخی، مسکونی و کاربری های پرورش دام روستا می شویم. قبل از خداحافظی با پرسنل ارگ، بانوان کدبانوی رستوران نانهای قلفتی بسیار خوشمزه را به همراه گلاب محلی به ما هدیه میدهند و بیش از پیش شرمنده الطاف آنها می شویم. در بافت روستا کاربرد پرورش دام محدوده ای کاملاً مجزا را از سایر کاربری های آن سکونتگاه به خود اختصاص داده است. این امر می‌تواند الگوی بسیار ارزنده برای موارد مشابه باشد. با امید به اینکه در آینده‌ای نزدیک فرصت مجددی برای سفر به این محدوده از ایران برایمان فراهم شود گیسور را به مقصد مشهد ترک می کنیم.

عکس و متن از سفر گیسور و شهر جنگل
تفرجگاه روستایی با بیان شیوای دوستان و میزبانان اندوخته های علمی محدود ما را بهبود و افزایش می دهند. سپس فرصتی را به استراحت و انجام فرایض دینی اختصاص میدهیم. پذیرایی ناهار با، قورمه، بادمجان، اشکنه کشک، نان محلی، سبزی تازه انجام می شود. اما فرزندم امیرعلی(شادلو) ترجیح می دهد ناهار” جوجه کباب” انتخاب کند. خوشبختانه گزینه های پذیرایی دارای تنوع فراوانی هستند. در پیشگاه جنوبی ساختمان مرکزی محوطه ای بزرگ تدارک دیده شده تا مراسم آیینی در صورت نیاز آنجا برگزار شوند.روز جمعه پانزدهم اردیبهشت ماه طبق محاسبات مرکز نجوم ایران یکی از زیباترین خسوف های سال ۱۴۰۲، که گفته می شود تا ۱۹ سال آینده به این صورت غیر قابل تکرار است توسط دوربین های نجومی برای ساکنین و مسافرین مورد رصد قرار خواهند گرفت. خیلی تمایل داشتیم آن شب را نیز گیسور می ماندیم اما ضرورت انجام کارهای اداری و حضور روز شنبه در مشهد این سعادت را از ما سلب نمود. پس از خداحافظی با نیروهای پشتیبانی و پرسنل مهربان و بخشنده مجموعه به نیت گشت و گذار وارد بافت تاریخی، مسکونی و کاربری های پرورش دام روستا می شویم. قبل از خداحافظی با پرسنل ارگ، بانوان کدبانوی رستوران نانهای قلفتی بسیار خوشمزه را به همراه گلاب محلی به ما هدیه میدهند و بیش از پیش شرمنده الطاف آنها می شویم. در بافت روستا کاربرد پرورش دام محدوده ای کاملاً مجزا را از سایر کاربری های آن سکونتگاه به خود اختصاص داده است. این امر می‌تواند الگوی بسیار ارزنده برای موارد مشابه باشد. با امید به اینکه در آینده‌ای نزدیک فرصت مجددی برای سفر به این محدوده از ایران برایمان فراهم شود گیسور را به مقصد مشهد ترک می کنیم.

ارسال دکتر حسن صادقی

روستای گیسور گناباد در ۷۲ کیلومتری شمال شرقی گناباد قرار دارد و آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. قدیمی‌ترین این آثار آتشکده‌ای است متعلق به دوره پیش از اسلام و معروفترین اثر نیز آرامگاه «جغتین گیسور» است. رامگاه «جغتین گیسور» به یکی از خوانین یا امرای مغول اختصاص دارد و در دورة ایلخانی (سدة هفتم و هشتم هجری) ساخته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.