/ حفاظت از محوطه‌ای  تاریخی-اسلامی در فارس


پروژه گمانه‌زنی محوطه چهارتاق از مجموعه محوطه‌های متعلق به دوران ساسانی-اسلامی که در بخش شرقی دشت مرودشت واقع شده به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و با هدف حفاظت و جلوگیری از تخریب به انجام رسید.
 به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، ابوذر توکل سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: طی این برنامة گمانه‌زنی که پیرامون بقایای یک چهارتاقی واقع در شرق مرودشت و 25 کیلومتری جنوب تخت‌جمشید انجام شد، در مجموع 15 گمانة آزمایشی در اطراف محوطة یاد شده ایجاد و از این طریق عرصة اصلی محوطه و نیز حریم آن تقریباً مشخص شد.


این باستان‌شناس افزود: در این راستا، طبق تصاویر هوایی دهه‌های اخیر و نیز تطبیق آن با تصاویر هوایی که در سال جاری از این محوطه تهیه شد؛ بخش زیادی از محوطه چهارتاق توسط کشاورزان و باغ‌داران روستای چهارتاق مورد تخریب قرار گرفته بود، که با برنامة تعیین عرصه و حریم محوطة موردنظر، مباحث حفاظت و نگاهداری آن در اولویت قرار گرفت.
او تصریح‌کرد: محوطه چهارتاق از مجموعه محوطه‌های متعلق به دوران ساسانی- اسلامی است که در بخش شرقی دشت مرودشت واقع شده و علیرغم درجه اهمیت، تاکنون پژوهش مستقلی در رابطه با آن صورت نگرفته است.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی با بیان اینکه این محوطه آثار باارزشی شامل بقایای چهارتاقی، تپه‌های اقماری، قلعه و دژ را در دل خویش جای داده است اظهار امیدواری کرد: طی پژوهش‌های آتی، بقایای چهارتاقی نامبرده مورد مرمت قرار گیرد و تپه‌های پیرامون آن نیز به منظور تعیین عرصه گمانه‌زنی شوند.


توکل اظهارکرد: فزون بر این، با توجه به قرارگیری محوطة آتشکدة چهارتاق در میان زمین‌های کشاورزی و تهدیدات ناشی از فعالیت‌های کشاورزی، عمرانی و باغ‌داری و نیز جلوگیری از تخریب هرچه بیشتر این محوطة ارزشمند، لزوم اجرای پروژة تعیین عرصه محوطة تاریخی-اسلامی چهارتاق ضروری و حائز اهمیت است.
او در پایان گفت: این پروژه با حمایت مالی و معنوی مجموعة جهانی تخت‌جمشید، ادارة کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس و با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شده است.
 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.