نشریه الکترونیک جهان گردش– رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست یا اشارات مختلف خواهان آن می‌شود تا رانندگانی که مایل به سوار کردن او باشند متوقف شوند. این مسافرت ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی باشد
رایگان‌سواری یا به انگلیسی هیچ هایکینگ (به انگلیسی: hitchhiking) سوار شدن بر خودرو یا کامیون عبوری به قصد سفر و بدون پرداخت کرایه است.
رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست یا اشارات مختلف خواهان آن می‌شود تا رانندگانی که مایل به سوار کردن او باشند متوقف شوند. این مسافرت ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی باشد.


بسیاری از افراد مختلف این کار را انجام می‌دهند ولی همه موفق نیستند شما باید نشان بدهید که می‌خواهید سوار ماشین بشوید و باید ژست بگیرید. این ژست گرفتن چند روش دارد: در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می‌دهند و ماشین هم می‌ایستد و مسافر را سوار می‌کند. در بخش‌های دیگر جهان نیز این روش شایع است که بصورت معمولی می‌ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می‌کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می‌دهند. البته این نوع فرهنگ تا حدودی نشان می‌دهد که رایگان‌سواری در کشورها و نقاط مختلف با هم کمی فرق دارد. بهتر است اسم شهری که می‌خواهید به آن بروید را هم روی یک کاغذ درشت بنویسید که اگر مسیر راننده به آن شهر می‌خورد برای شما توقف کند
چگونه هیچهایک یا رایگان سواری خوبی باشیم
برای اینکه هیچهایک خوبی باشید، باید برخی نکات را بدانید ، در این مقاله به این نکات می پردازیم:
خود را خوب معرفی کنید
لبخند زدن را فراموش نکنید. ممکن است زمان زیادی برای ماشین ایستاده باشید، خسته و عصبی نشوید، بلکه لبخند بزنید و با خود آهنگ بخوانید و یا به موسیقی گوش دهید
از اینکه در گوشه ای بنشینید و یا کتاب بخوانید، اجتناب کنید. باید کارهایی انجام دهید که بیشتر دیده شوید
همچنین دستان خود را در جیب نگه ندارید، بلکه برای دیده شدن از آنها نیز استفاده کنید.
تمیز و موقر باشید
تمیز بودن هم در رابطه با لباس و هم بدن شماست. اگر لباس و بدن شما کثیف باشد، دیگران فکر می کنند شما بی خانمان و یا یک فراری هستید، زیرا ظاهر شما هیچ شباهتی به مسافران ندارد. مو و صورت خود را تمیز و آراسته کنید و در عین حال لباس تمیزی به تن کنید.
انتخاب لباس با توجه به منطقه
مردم بیشتر به سمت کسانی کشیده می شوند که شبیه به آنها لباس بپوشند. سعی کنید با توجه به منطقه ای که در آن قرار دارید، لباس بپوشید. گاهی باید بومی بپوشید و گاهی نیز لباس های مرتب و شیک به تن کنید
به دیگر هیچهایک ها احترام بگذارید
اگر در مسیر هیچهایکی دیدید، سعی کنید با او صحبت کنید و حتی هم مسیر شوید. هر چه تعداد شما بیشتر باشد، سفر امن تری خواهید داشت. در این راه می توانید از تجربیات یکدیگر نیز استفاده کنید و در این مورد به دانش خود بیافزایید
با راننده رفتاری دوستانه داشته باشید
صحبت کردن با راننده را فراموش نکنید. راننده نیز حتما یک همسفر برای خود می خواهد،
نه مسافری که اصلا صحبت نمی کند. نگران نباشید، صحبت کنید و سوالات خود را بپرسید
با گفت و گو می توانید بیشتر با راننده آشنا شوید. مکالمه ی دوستانه سفری بهتر را برای شما رقم می زند.


در مکان مناسب پیاده شوید
برای ادامه ی مسیر باید در مکانی مناسب پیاده شوید و از قبل به آن فکر کرده باشید. در مکانهای امن و شلوغ مانند ایستگاه بنزین و گاز، رستوران ها و یا در مکان توقف کامیون ها پیاده شوید.(خان سفر)
ویکی پدیا در این باره می نویسد: رایگان‌سواری یا اتوستاپ (به فرانسوی: Auto-stop) یا هیچ‌هایکینگ (به انگلیسی: Hitchhiking) که علامت آن با انگشت شست است که فرد هیچ‌هایکر از یک خودرو‌ یا هر وسیله نقلیه که در حال گذر است درخواست سواری مجانی به قصد ادامه سفر خود را میدهد بدون پرداخت کرایه.
هیچ‌هایکینگ نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست یا اشارات مختلف خواهان آن می‌شود تا رانندگانی که مایل به سوار کردن او باشند توقف کنند و اگر مسیرشان باهم یکی باشد او را سوار کنند. این مسافرت ممکن است کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت باشد.
بسیاری از افراد مختلف این کار را انجام می‌دهند ولی همه موفق نیستند شما باید نشان بدهید که می‌خواهید سوار ماشین بشوید و باید ژست بگیرید. این ژست گرفتن چند روش دارد: در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می‌دهند و ماشین هم می‌ایستد و مسافر را سوار می‌کند. در بخش‌های دیگر جهان نیز این روش شایع است که به صورت معمولی می‌ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می‌کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می‌دهند.

البته این نوع فرهنگ تا حدودی نشان می‌دهد که اتو استاپ زدن در کشورها و نقاط مختلف با هم کمی فرق دارد. بهتر است اسم شهری که می‌خواهید به آن بروید را هم روی یک کاغذ درشت بنویسید که اگر مسیر راننده به آن شهر می‌خورد برای شما توقف کند.

البته صرفاً جهت اطلاع؛ باید در نظر داشته باشید که هیچ‌هایکنیگ برای زنان و دختران جوان در بعضی از کشورهای اسلامی بسیار مذهبی همانند ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه امکان دارد کمی خطرناک باشد و همواره باید مواظب باشید که در کدام منطقه جغرافیایی قصد سفر دارید و همچنین در چه زمانی از روز سفر می‌کنید چراکه مطمئنا در شب احتمال خطر بیشتر از روز است. و نیز شاید در کشوری یا منطقه‌ای عمل هیچ‌هایکینگ مجاز نباشد.
به دلیل مخاطرات احتمالی در برخی کشورها رایگان‌سواری ممنوع می‌باشد و حتی در برخی از جاده‌ها تابلوهایی مبنی بر ممنوعیت این عمل نصب است که در صورت درخواست سفر رایگان در این مسیرها، ممکن است فرد جریمه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.