این تصویر تاریخی، دروازه دولت را در قاجار نشان می‌دهد. یعنی در زمان حکومت ناصرالدین‌ شاه که تعداد دروازه‌های تهران از ۶ به ۱۲ دروازه رسید.

نشریه الکترونیک جهان گردش- امروز دیگر تهران شهری غول‌پیکر است که نمی‌شود دروازه‌ای برای آن متصور شد. همان شهری که روزگاری به دروازه‌هایش معروف بود و هر مسافری که پا به تهران می‌گذاشت حتما از زیر طاق یکی از دروازه‌های تهران عبور کرده بود.

دروازه دولت امروز نامی آشنا برای تهرانی‌هاست. هر کسی که گذرش به خیابان انقلاب افتاده باشد، حتما نام ایستگاه مترو دروازه دولت به گوشش خورده. بنایی که یکی از دروازه‌های معروف تهران بود و مسافران برای ورود به تهران از آن عبور می‌کردند. این تصویر تاریخی، دروازه دولت را در قاجار نشان می‌دهد. یعنی در زمان حکومت ناصرالدین‌ شاه که تعداد دروازه‌های تهران از ۶ به ۱۲ دروازه رسید.


دروازه دولت همزمان با ساخت خیابان الماسیه ساخته شد. این دروازه، بنایی سه طبقه با سه دهانه بزرگ با کاشی‌کاری‌های بسیار زیبا  بود که سال‌ها مسافرانی که قصد عزیمت به تهران داشت از زیر طاق‌های آن عبور می‌کردند.

اکنون از این دروازه نفیس که در دوران پهلوی او و همزمان با توسعه شهر از بین رفت، نشانی باقی نمانده اما محل آن در محدوده کنونی تقاطع خیابان‌های انقلاب و سعدی بود.
منبع: همشهری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.