عکاسی در سفر راز و نکات مخصوص خودش را دارد که در این مقاله به طور کامل توضیح داده‌ایم.

لیست مطالب

رازهای عکاسی از طبیعت در سفر نکات کلی در مورد عکاسی در سفر

اپلیکیشن های کاربردی برای عکاسی در سفر و ادیت عکس ژست های مناسب برای عکاسی در سفر

پاسخ به پرسش های متداول درباره عکاسی در سفر

نشریه الکترونیک جهان گردش – عکاسی در سفر را می‌توان به یک ماشین زمان تشبیه کرد، زیرا خاطرات سفر را ثبت کرده و می‌توان سال‌های زیادی به آن‌ها نگاه کرد و لذت برد. اکثر افراد به هنگام بازگشت از مسافرت سوغات آن شهر را با خود همراه می‌کنند، اما معمولا عکاسان تصاویر زیبای گرفته شده با دوربین را به همراه خود می‌آورند.

در این مقاله از جاباما قصد داریم تا شما را با رازهای عکاسی در سفر آشنا کنیم تا بتوانید لحظات بی‌نظیر خود را در سفر به زیبایی ثبت کنید.

رازهای عکاسی از طبیعت در سفر

هر مکان دارای نگاه، فرهنگ، تاریخ، مردم، احساسات، مناظر و داستان‌های خاص خود است. یادگیری چگونگی عکس گرفتن از سوژه‌ها به ثبت تصاویر زیبا توسط عکاسان و ارتباط برقرار کردن دیگران با آن تصاویر کمک خواهد کرد. تکنیک‌های عکاسی در سفر طی سال‌ها خواندن کتاب، تماشای آموزش‌های آنلاین و تمرین منظم به دست می‌آید، پس اگر تلاش کنید می‌توانید به یک عکاس ماهر تبدیل شوید.

عکاسی از طبیعت

در ادامه به نکات مهم در عکاسی در سفر خواهیم پرداخت تا در سفرهای آینده خود، عکس‌های زیباتری به ثبت برسانید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از طبیعت

تنظیم دوربین قبل از شروع عکاسی می‌تواند در وقت و تلاش شما صرف جویی کرده و شاید حتی از تنظیمات اشتباه دوربین پیشگیری کند. فرمت فایل، RAW، حالت نوردهی، دیافراگم، ISO، سرعت شاتر، مُد فوکوس، تراز سفیدی،‌ نور روز (Daylight) و … از مهمترین نکاتی است که در تنظیمات دوربین برای عکاسی از طبیعت باید به آن توجه کنید.

تنظیمات دوربین را چک کنید

چشم انداز در عکاسی از طبیعت

چشم‌انداز یا همان منظره در عکاسی یکی از مهمترین مواردی است که قبل از عکس گرفتن باید به آن توجه کنید. انتخاب چشم‌انداز مناسب برای سوژه عکاسی به شما کمک می‌کند تا تصاویری زنده و پویا به ثبت برسانید.

داشتن سه پایه برای عکاسی در سفر

همه عکاسان باید برای عکاسی در سفر از یک سه‌پایه سبک مخصوص سفر استفاده کنند؛ سه‌پایه به شما اجازه می‌دهد موقعیت دوربین خود را تنظیم کرده و آن را در حالت موردنظرتان، ثابت کنید. همچنین می‌توانید نوردهی و نقاط فوکوس را تنظیم کرده یا از تکنیک‌های پیشرفته‌ای همانند HDR، جمع کردن فوکوس و پانوراما استفاده کنید و برای عکس گرفتن، وقت بگذارید.

سه‌پایه به شما امکان می‌دهد تا بدون لرزش دست، عکس‌برداری کنید و خلاقیت بیشتری روی تنظیمات دستی دوربین خود داشته باشید، اما این بدان معنا نیست که باید همه جا سه‌پا را با خود حمل کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از سه‌پایه برای عکاسی در سفر از مناظر بلند، گردش آب، طلوع خورشید، غروب خورشید و حتی خودتان، تفاوت بزرگی در عکس ایجاد کرده و بر جذابیت آن می‌افزاید.

در ایران کجا می‌توانیم بهترین عکس ها را بیندازیم؟ همینجا با بهترین مکان های عکاسی در ایران آشنا شوید.

عکاسی در سفر

سه‌پایه در هنگام عکاسی در کویر بسیار کاربردی است زیرا عکاسی از آسمان پرستاره شب‌های کویر و در مواقعی که نور کم است، حتما نیاز به سه‌پایه دارد. در صورتی که برای عکاسی به کویر سفر می‌کنید، به هیچ عنوان نکات عکاسی از کویر همانند عکس‌برداری در ساعات طلایی را از دست ندهید.

توجه به جزئیات، عکاسی از آسمان در شب، تپه‌های شنی و عکس پانورامای کویری تنها بخشی از نکات عکاسی در کویر بوده که بی‌شک در بهبود تصاویر موثر خواهند بود.  عکاسی از دریا هم قطعا از این قاعده مستثنی نبوده و وجود یک سه‌پایه به هنگام سفر به دریا حتما لازم است.

عکاسی از آسمان شب در سفر

برای عکاسی از آسمان شب در سفر، به دوربین عکاسی، لنز، سه پایه و کمی حوصله نیاز دارید تا بتوانید ترکیب‌بندی‌های جذابی را از آسمان خلق کنید. توجه داشته باشید که برای عکاسی از آسمان شب در سفر به دوربین خاصی نیاز نیست اما هرچه امکانات دوربین شما بیشتر باشد، کار شما راحت‌تر خواهد شد.

عکاسی از آسمان شب

عکاسی از آسمان صبح زود در سفر

برای عکاسی در آسمان صبح زود در سفر نیز در وهله اول شما به دوربین عکاسی، لنز و سه پایه نیاز دارید. پیشنهاد می‌کنیم لذت عکاسی از آسمان صبح زود در سفر را از دست ندهید؛ نتیجه این عکاسی بی‌شک به بیدار شدن زود هنگام می‌ارزد.

عکاسی از آسمان

انتخاب چشم‌انداز خوب برای عکاسی در طبیعت

زمانی‌که صحبت از عکاسی در طبیعت می‌شود، قبل از هرچیز داشتن ایده عکاسی در سفر توجه همه را جلب می‌کند. انتخاب چشم‌انداز خوب برای عکاسی در طبیعت کمک زیادی به شما می‌کند تا ایده خود را به ثمر برسانید.

عکس از Sitka.ir

نکات کلی در مورد عکاسی در سفر

همان‌طور که اشاره شد، برای اینکه بتوانید عکسی شگفت‌انگیز در طول سفر خود به ثبت برسانید، لازم است نکات مهمی را رعایت کنید. برخی از نکات کلی در مورد عکاسی در سفر را در ادامه آورده‌ایم.

*برای گرفتن عکس‌های جذاب، سعی کنید زود بیدار شوید و دیر بخوابید.

*درباره مقصد خود تحقیق کنید.

*قبل از عکس گرفتن با مردم صحبت کنید و اگر می‌خواهید از آن‌ها عکس بگیرید، حتماً ابتدا اجازه بگیرید.

*قانون یک سوم در عکاسی را رعایت کنید.

*از یک سه‌پایه دوربین سبک مخصوص سفر استفاده کنید.

*از زوایا و فاصله‌های مختلف عکس بگیرید و هرگز به اولین عکس خود بسنده نکنید.

*عکاسی را در اولویت سفر خود قرار دهید.

*اضافه کردن یک عنصر انسانی به عکس، داستان آن را بهتر نشان داده و به تصاویر قوت می‌بخشد.

*دوربین خود را در حالت دستی تنظیم کنید.

*همیشه از تصاویری که در سفر می‌گیرید، نسخه پشتیبان یا بکاپ تهیه کنید.

*ویرایش پس از عکاسی می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت تصاویر ثبت شده توسط شما داشته باشد.

*اگر برای سفرهای جاده ای در حال برنامه‌ریزی هستید، در این مطلب یک راهنمای کامل لوازم و تجهیزات خودرو برای مسافرت را بخوانید.

عکس از Sitka.ir

*قانون یک سوم را در عکاسی رعایت کنید

یکی از اساسی‌ترین و کلاسیک‌ترین نکات مربوط به عکاسی، درک قانون یک سوم عکاسی بوده که به شما کمک می‌کند تا به عکس عمق و جذابیت بیشتری بدهید. برای انجام این قانون باید تصویر را هم به صورت افقی و هم عمودی تقسیم‌بندی کنید. هدف از انجام این کار، قرار دادن قسمت‌های مهم عکس در آن بخش‌ها بوده تا به کمک آن فریم تصویر کلی برای چشم خوشایندتر به نظر برسد.

قانون یک سوم، مجموعه‌ای از اصول راهنماست که از گرید (خط) فرضی استفاده می‌کند. سوژه‌ها روی خطوط این گرید یا محل تلاقی آن‌ها با هم، قرار داده می‌شوند تا جذاب‌تر به نظر برسند. پیدا کردن نکات کلیدی مورد علاقه عکس و توجه به جزئیات، موجب می‌شود تا عکس جذاب‌تری بگیرید. توجه داشته باشید که قانون یک سوم یکی از اصول اولیه عکاسی به شمار می‌رود، بنابراین آن را جدی بگیرید.

عکس از Sitka.ir

از دوربینتان در سفر مراقبت کنید

برای اینکه به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید، قطعا به یک دوربین دیجیتالی باکیفیت نیاز دارید که قیمت آن ارزان نیست، بنابراین این مسئله می‌تواند توجه سارقان را به خود جلب کند. همه ما بارها در مورد سرقت اشیاء مختلف شنیده‌ایم، بنابراین باید بیشتر حواس خود را جمع کنید.

همیشه دوربین خود را در یک کیف مخفی کرده و با خود حمل کنید. همان‌طور که می‌دانید، با سرقت دوربین، عکس‌های شما هم از بین رفته و زحمتتان به هدر خواهد رفت، بنابراین همه جا و در همه حال مراقب دوربین خود باشید.

عکس از Sitka.ir

اگر دوربین حرفه ای دارید، آن را در حالت دستی قرار دهید

برخی تصور می‌کنند که دوربین‌های مدرن آنقدر هوشمند هستند که با قرار گرفتن در حالت خودکار، عکس‌هایی باورنکردنی و جذاب برای شما ثبت می‌کنند، اما این تصور کاملا غلط است. بنابراین، اگر می‌خواهید تصاویر خیره‌کننده‌ای داشته باشید، باید یاد بگیرید که خودتان دوربین را تنظیم کنید.

در صورتی که به تازگی وارد حرفه عکاسی در سفر شده‌اید، ممکن است با تمام تنظیمات دوربین عکاسی آشنایی نداشته باشید. دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو سه عامل مهم در عکاسی هستند که برای گرفتن عکس خوب باید آن‌ها را به‌خوبی بشناسید؛ بنابراین اگر می‌خواهید بهترین تصاویر را برای خود ثبت کنید، باید تنظیمات و رابطه میان آن‌ها را بدانید.

عکاسی در سفر

برای انجام این کار، تنظیمات دوربین خود را در حالت دستی قرار دهید؛ زیرا این حالت دوربین، کنترل بسیار بیشتری از تصویر در موقعیت‌های مختلف به شما ارائه می‌دهد. بهتر است بدانید که عکاس با تنظیم دستی دیافراگم، کنترل بیشتری بر عمق تصویر خود خواهد داشت.

همچنین با کنترل دستی سرعت شاتر، می‌توانید حرکات را به روش‌های خلاقانه‌تری ثبت کنید و با کنترل دستی ایزو هم می‌توانید اختلال تصاویر را کاهش داده و با وضعیت بد روشنایی مقابله کنید.

همیشه دوربین همراه داشته باشید

یکی از جملات معروف در عکاسی در سفر این است که بهترین دوربین همان چیزی است که شما همراه خود دارید. برای رفتن به هر سفری دوربین خود را به همراه داشته باشید، حتی اگر تصور می‌کنید سوژه خوبی برای عکاسی وجود ندارد، زیرا شانس نقش بسیار مهمی در عکاسی دارد.

تفاوت موجود میان یک عکاس آماتور و حرفه‌ای در این است که عکاس حرفه‌ای همیشه برای عکس گرفتن آمادگی داشته و از این لحظات ناب که ممکن است به ندرت رخ دهد، نهایت استفاده را می‌کند. سوژه‌های عکاسی هرگز خبر نمی‌دهند، مثلا ممکن است به هنگام قدم زدن، با یک غروب درخشان، حیوان نادر یا موارد دیگر روبرو شوید.

عکس از Sitka.ir

اگر به مکان‌هایی که تا به حال نرفته‌اید، سفر می‌کنید و با محیط آن آشنایی ندارید، دوربین خود را آماده نگه دارید، زیرا ممکن است تصاویری زیبا  و ناب را از دست بدهید. در نظر داشته باشید که باید همیشه دوربین خود را از قبل شارژ کرده و آماده نگه دارید.

از عکس هایتان بک آپ بگیرید

همیشه از تصاویری که در سفر می‌گیرید، نسخه پشتیبان تهیه کنید. نسخه بک آپ می‌تواند شامل تصاویر دوربین، تصاویر انتخاب شده و در نهایت تصاویر ویرایش شده شما باشد که می‌توانید به راحتی آن را به یک هارد اکسترنال انتقال دهید. انجام این کار در مواقعی که برای دوربین مشکلی به وجود آید یا به سرقت برود، بسیار به شما کمک خواهد کرد.

عکاسی در سفر

اپلیکیشن های کاربردی برای عکاسی در سفر و ادیت عکس

بیشتر عکاسان ممکن است برای ثبت عکس‌های خود از دوربین‌های حرفه‌ای و تجهیزات پیشرفته استفاده کنند، اما بسیار زیادی از عکاسان نیز برای عکاسی حرفه‌ای، تنها به گوشی هوشمند خود بسنده می‌کنند. گوشی‌های هوشمند، مخصوصا با توجه به پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر داشته‌اند، می‌توانند در سبک‌های مختلفی از عکاسی، کیفیت بسیار بالایی را به شما هدیه بدهند.

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند به اندازه کافی برای بسیاری از موارد مناسب هستند. علاوه بر این، برنامه‌های زیادی به غیر از اپلیکیشن دوربین خود گوشی وجود دارند که امکانات مختلفی را به شما ارائه می‌دهند. در ادامه به معرفی برخی از این اپلیکیشن‌ها می‌پردازیم.

در طول سفر چه اپلیکیشن‌هایی به کارمان می‌آید؟ در همین جا درمورد اپلیکیشن های کاربردی برای سفر بیشتر بخوانید.

عکس از Sitka.ir

Adobe apps

Adobe  مجموعه‌ای از برنامه‌های مختلف برای ویرایش و ثبت عکس را برای گوشی‌های اندروید ارائه کرده که قبلیت‌های فراوانی داشته و برای عکاسان خلاق بسیار مناسب است. این برنامه‌ها نسخه‌ای از اپلیکیشن‌های اصلی ادوبی همانند فتوشاپ و لایت روم هستند که مخصوص گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند و عملکردی بهینه دارند.

Bacon Camera

فوکوس دستی، تعادل رنگ سفید یا وایت بالانس، جبران نوردهی، ایزو و پشتیبانی از فرمت‌های خام RAW و DNG از امکانات بی نظیر این برنامه هستند. حتی بعضی موارد دیگر مثل هیستوگرام زنده را نیز این برنامه در اختیار شما قرار می‌دهد.

HyperFocal Pro

این برنامه یک سبک متفاوت از برنامه‌های عکاسی در گوشی‌های اندروید است. این اپلیکیشن عکس‌ها را ثبت و یا ویرایش نمی‌کند؛ بلکه بیشتر در محاسبات مورد نیاز برای یک عکاس حرفه‌ای کمک می‌کند. می توانید مواردی مانند تنظیمات دوربین و شرایط عکاسی خود را از طریق این برنامه پیگیری کنید.

Snapseed

این نرم افزار در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از برترین اپلیکیشن‌های عکاسی شناخته شد. این اپلیکیشن عکاسی برای هر دو سیستم عامل android و IOS به صورت رایگان در دسترس است. اسنپ سید یک برنامه ویرایشگر حرفه‌ای است. با آن می‌توانید بر روی عکس‌های خود افکت‌های بی نظیر و دلخواه پیاده‌سازی کنید. بسیاری از قابلیت‌های این اپلیکیشن شبیه به فتوشاپ است و برای کسانی که کار با موبایل برای آن‌ها راحت‌تر باشد کاربردی است.

عکس از Sitka.ir

Photoshop Exprees photo Editor

ادوبی فتوشاپ اکسپرس یکی‌دیگر از قدرتمندترین برنامه‌های شرکت ادوبی است و یک برنامه دوربین حرفه‌ای برای ویرایش تصاویر محسوب می‌شود. این برنامه بر روی گوشی‌های اندروید و آیفون قابل نصب است و تجربه‌ای متفاوت و سریع از ویرایش و تغییر تصاویر را برای شما رقم می‌زند.

ژست های مناسب برای عکاسی در سفر

ژست های عکاسی در سفر از نکات مهمی هستند که باید هنگام عکاسی در سفرها به آن توجه کنید. در ادامه چند ژست مهم و پرطرفدار را به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از نیم رخ

ژست نیم رخ

تصویر از پشت سر

عکاسی از پشت سر

حرکت به سمت دوربین یا در جهت مخالف

حرکت به سمت دوربین

استفاده از کنتراست رنگ بین لباس و زمینه

کنتراست لباس با پس زمینه

عکاسی پی در پی

عکاسی پی در پی

در این مقاله که از جاباما نقل شده، تلاش شده تا شما با رازهای عکاسی در سفر آشنا شوید. اگر شما تجربه عکاسی در سفر را دارید، تجربه خود را با نشریه الکتورنیک جهان گردش به اشتراک بگذارید.

منبع: jabama-com.   عکسها از : sitka.ir

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.