شهر باتومی در گرجستان؛ مقصد تازه گردشگران اروپایی
باتومی، پایتخت جمهوری خودمختار آجارستان در گرجستان، در سال‌های اخیر یک دگردیسی عمیق را تجربه کرده و با سرمایه‌گذاری روی صنعت گردشگری‌ به یکی از مقاصد نوظهور اروپا تبدیل شده است.


به گزارش جهان گردش به نقل از یورونیوز- در این شهر سنت و مدرنیته در همزیستی و هماهنگی کامل با هم به سر می‌برند. خیابان‌ها و میدان‌های شهر قدیمی در مقابل آسمان‌خراش‌های عظیم و مجلل کنار دریا صحنه‌ای متضاد را خلق کرده‌اند.

باتومی که به «مروارید دریای سیاه» معروف است به دلیل موقعیت جغرافیایی، خدمات و زیرساخت‌هایش، مکان تجاری شماره یک آجارستان تبدیل شده است. دولت محلی تلاش می‌کند با استراتژی جدید خود سرمایه‌گذاران جدید را جذب ‌کند، اقتصاد را سامان دهد و شهرت بین‌المللی شهر را بالاتر ببرد.

ورزشگاه جدید باتومی، که ساختش بیش از ۳۰ میلیون یورو هزینه برداشته است، یکی از همین زیرساخت‌ها به شمار می‌رود که میزبان برخی از مسابقات قهرمانی فوتبال زیر ۲۱ سال اروپا در سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

تورنیک ریجوادزه، رئیس دولت محلی آجارستان، می‌گوید: «هدف اولیه ما جذب سرمایه‌گذار‌های خصوصی و همچنین تبدیل باتومی به عنوان یکی از مقاصد محبوب و نوظهور اروپا برای تعطیلات است. ایده ما اساساً این است که تجارت، سرمایه گذاری‌ها و همچنین زیرساخت‌های جدید را با یکدیگر پیش ببریم. این پایه و اساس رشد پایدار شهر و منطقه خودمختار خواهد بود.»

هتل‌های مجلل، کازینو، پلاژهای ساحلی و انواع فعالیت‌های تفریحی سالانه ۲ میلیون گردشگر را به این شهر می‌کشانند. برنامه دولت آجارستان سه برابر شدن این رقم ظرف سه سال آینده است.

تیناتین زویدزه، رئیس اداره گردشگری آجارستان، می‌گوید: «استراتژی اصلی منطقه، ساخت یک مقصد توریستی قابل استفاده در تمامی سال مانند «باتومی مقصدی برای تمام فصول» است. ایجاد یک مقصد گردشگری تمام‌فصل به این معنی است که ما باید گردشگری پایدار، زیرساخت‌های پایدار و محصولات بوم‌گردی که در کوه‌ها داریم داشته باشیم. ما به طور بسیار فعالانه برای توسعه آن‌ها کار می کنیم.»

تنوع زیستی غنی آجارستان، با مناطق حفاظت‌شده و پارک‌های ملی، بسیار مناسب چنین توسعه‌ای است. تنها با ۳۰ دقیقه رانندگی می‌توانید خود را در محاصره طبیعت خیره‌کننده آن بیابید.

تنگه کاپنیستاوی با هفت‌ آبشار خود در ماه‌های اخیر بهسازی شده است تا بازدیدکنندگان از یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های فضای آزاد لذت ببرند.

در زمانی که به دلیل همه‌گیری فعالیت‌های فضای باز بار دیگر رونق گرفته است مسئولان اجارستان می‌گویند قصد دارند این ناحیه را به عنوان یک مقصد توریستی پیشرو و در حال ظهور اروپا مطرح کنند./ پایان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.