امضای توافق نامه بین دو کشور
زمان آغاز سفرهای توریستی به سرزمین اهرام ثلاثه اعلام شد
انجام پروازها از طریق کشور ثالث

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از امضای توافق‌نامه با طرف مصری و آغاز سفرهای توریستی و هوایی بین ایران و مصر خبر داد.
به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از همشهری آنلاین، این توافق‌نامه بین بخش خصوصی گردشگری ایران و مصر با واسطه عراق امضاء شده است. براساس متن این توافق‌نامه که تصویری از آن در اختیار این خبرگزاری است، طرفین برای تقویت همکاری در حوزه گردشگری و سفر و تسهیل تبادل بازدیدها بین جمهوری عربی مصر و جمهوری اسلامی ایران توافق کرده‌اند. هدف از این توافق حمایت از تسهیل فرایندهای گردشگری، سفر و صدور ویزا بین دو کشور اعلام شده است.
حرمت‌الله رفیعی که برای امضاء این تفاهم‌نامه به مصر سفر کرده است، ‌ در توضیح جزئیات بیشتر این توافق به ایسنا گفت: روند برقراری تعاملات گردشگری بین ایران و مصر از حدود دو ماه پیش با سفر هیأت خصوصی گردشگری ایران از طریق عراق، به کشور مصر آغاز شد و اکنون توافق‌نامه تجاری سه جانبه‌ای بین شرکت‌های خصوصی گردشگری مصر، عراق و ایران امضاء شده است.
به گفته رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، براساس این توافق‌نامه، سفر نخسین گروه‌ها از ایران به مصر از اوایل ماه ربیع‌الاول برابر با اواخر ماه شهریورماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.
رفیعی افزود: ‌پروازها نخست غیرمستقیم بوده و از تهران به بغداد و سپس به شرم‌الشیخ و یا قاهره انجام خواهد شد.
او اظهار کرد:‌ براساس تفاهم‌نامه امضا شده، ‌محدودیتی در تعیین مقصد سفر گردشگران ایرانی و بین شرم‌الشیخ یا قاهره وجود ندارد و این مقاصد براساس انتخاب، استقبال و ذائقه مسافر ایرانی تعیین خواهد شد.
رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران همچنین از بخش‌های دولتی درخواست کرد در این مسیر و برای رفع موانع و محدودیت‌های احتمالی همراه باشند تا بین دو کشور مهم خاورمیانه تبادل گردشگر رخ دهد.
رفیعی درباره هزینه این سفر با توجه به این‌که در مرحله نخست از طریق عراق و غیرمستقیم انجام خواهد شد، گفت:‌ قرار است در هفته آتی با سفر طرف مصری به تهران، جزئیات برنامه و هزینه‌های سفرهای گردشگری بین ایران و مصر تعیین شود.
براساس محتوای توافق‌نامه تجاری گردشگری که بین شرکت‌های خصوصی ایران و مصر با واسطه عراق به تاریخ ۲۳ اوت ۲۰۲۳ برابر با اول شهریورماه ۱۴۰۲ در قاهره به سه نسخه عربی، ‌فارسی و انگلیسی با یک سال اعتبار امضا شده است، طرفین برای استقبال از گروه‌های گردشگری ایرانی در شهرهای ساحلی گردشگری مصر از طریق پروازهای مستقیم بین دو کشور یا از طریق عراق به عنوان واسطه سوم، امضای محاضر مشترک بین طرفین برای امکان بازدید گروه‌های گردشگری ایرانی از سایر شهرهای مصر در آینده، همکاری خواهند کرد.
همچنین، توافق شده است که شرکت طرف سوم (عراق) به عنوان هماهنگ‌کننده و ضامن مشترک بین طرف اول (مصر) و طرف دوم (ایران) در زمینه توسعه برنامه، ‌ تعیین قیمت، سازماندهی حمل و نقل، سفرهای هوایی، ویزاها و امور مالی عمل کند.
طرف سوم عهده‌دار است که یک مکانیزم کاری مشترک بین طرفین را برای راه‌اندازی بهتر و بهره‌وری بالاتر از مفاد این توافقنامه و توسعه فناوری تجارت موازی مشابه شیوه‌های کنونی مرتبط با وب سایت مرک گردشگری مصر تدارک ببیند.
علاوه‌بر این، طرفین درباره همکاری‌های مشترک آینده در زمینه بررسی توسعه گردشگری مشترک، کمک به افزایش تعداد گردشگران بین دو کشور، کمک به ایجاد محصولات نوآورانه گردشگری و سفر با بررسی میراث فرهنگی، طبیعی و توسعه گردشگری تفریحی، اجرای مطالعات مشترک برای احیا گردشگری به سایر استان‌های مصر، تبادل کارشناسان در آموزش، ‌ صنعت گردشگری و سفر برای آژانس‌ها، موسسات تخصصی و افراد، تبادل تجربیات و اطلاعات در زمینه توسعه و ترویج گردشگر تاریخی، فرهنگی، پزشکی، ورزشی و طبیعی، تسیهل در مشارکت در رویدادهای بین‌المللی گردشگری در هر دو کشور، برگزاری دوره‌های آموزشی و تورهای آشنایی بین آژانس‌های مسافرتی، توراپراتورها، ‌ نمایندگان و روزنامه‌نگاران، تاسیس و بهره‌برداری از دفاتر گردشگری مشترک بین جمهوری عربی مصر و جمهوری اسلامی ایران، ‌ توافق کرده‌اند.

همچنین طرف‌ها با سازماندهی نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی مشترک، حمایت از تبادل فرهنگی و همکاری در زمینه هنر و فرهنگ بین دو کشور را تقویت خواهند کرد. هدف این اقدام ارتقاء تبادل گردشگری بین دو کشور و تسهیل در تبادل تجربه و دانش در این زمینه اعلام شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.