نشریه الکترونیک جهان گردش

🔸 عربستان سعودی پروژه‌های ساخت‌وساز بزرگ و جاه‌طلبانه‌ای دارد و می‌خواهد در سال‌های آینده به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شود.

🔸 به‌نوشته‌ی نشریه‌ی عرب‌نیوز‌، محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد و نخست‌وزیر عربستان سعودی، از پروژه‌ی جدیدی پرده‌برداری کرده است که در نگاه اول بی‌شباهت به کعبه نیست.

🔸 مسئول پروژه‌ی ساخت‌و‌ساز جدید عربستان شرکت New Murabba Development Company است و این پروژه بخشی از برنامه‌ی بزرگ این کشور برای ایجاد مرکز تجاری بزرگی در شهر ریاض به‌ نام «مربع جدید» است.

🔸 این ناحیه‌ی تجاری ناحیه‌ای به مساحت بیش از ۱۸٫۱ کیلومترمربع را دربر می‌گیرد، یعنی حدوداً یک‌سوم منهتن نیویورک.

🔸 عربستان سعودی می‌گوید ریاض به‌لطف مربع جدید «بزرگ‌ترین مرکز شهر مدرن دنیا» را خواهد داشت.

🔸 اصلی‌ترین سازه‌ی مربع جدید، ساختمان بزرگی به نام «مکعب» است.

🔸 مکعب همان‌طورکه از نامش پیدا است، آسمان‌خراشی بزرگ با ساختار مکعبی است که در هر جهت تقریباً ۴۰۰ متر طول دارد.

🔸 مکعب به‌تنهایی تقریباً دو کیلومتر‌مربع از سطح زمین را اشغال می‌کند و از این حیث با تمامی ساختمان‌های دیگر دنیا تفاوت دارد.

🔸 مکعب میزبان جاذبه‌های گردشگری، هتل، ناحیه‌های مسکونی و فضاهای تجاری خواهد بود.

🔸 پروژه‌های ساخت‌و‌ساز این‌چنینی معمولاً وعده‌های بزرگ و هیجان فراوان معرفی می‌شوند و مکعب از این قاعده مستنثی نیست.

🔸 سازندگان مکعب می‌خواهند این سازه‌ی عظیم اولین مقصد همه‌جانبه و غوطه‌ورکننده در جهان باشد.

🔸 منظور آن‌ها از «مقصد غوطه‌ورکننده»، فضایی است که افزون‌بر جاذبه‌های واقعی، روی دنیای مجازی و دیجیتالی نیز تمرکز زیادی دارد.

🔸 انتظار می‌رود که پروژه‌ی مربع جدید تا سال ۲۰۳۰ حدوداً ۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد غیر‌نفتی عربستان اضافه و ۳۳۴٬۰۰۰ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.

دیجیاتو هم در این باره نوشت:
جاه‌طلبی‌های عربستان سعودی ادامه دارد و این کشور حالا از پروژه جدیدی برای احداث یک آسمان‌خراش غول‌پیکر به نام «مکعب» در شهر ریاض رونمایی کرده است. این آسمان‌خراش که اندازه هر ضلع آن حدود 400 متر خواهد بود، جلوه‌ای تازه به مرکز شهر ریاض خواهد داد که با پروژه «مربع جدید» متحول خواهد شد.
دولت عربستان در اطلاعیه ای اعلام کرد که قصد دارد در پروژه‌ای یک هسته شهری جدید را در منطقه‌ای به وسعت 19 کیلومتر مربع در پایتخت خود احداث کند. در مرکز این هسته شهری، آسمان‌خراشی به نام مکعب قرار می‌گیرد که ادعا شده است یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های جهان خواهد بود.

این ساختمان با ارتفاع 400 متري رسماً در گروه آسمان‌خراش‌ها قرار مي‌گيرد و بلندترين برج شهر رياض خواهد بود. مكعب 2 كيلومتر مربع فضاي كفي دارد و از اين حيث تقريباً روي دست تمامي آسمان‌خراش‌هاي دنيا مي‌زند. عربستان مي‌خواهد در اين آسمان‌خراش مراكز مختلفي، از هتل گرفته تا ساختمان‌هاي تجاري و تفريحي را بگنجاند.
درون برج مكعب عربستان شبيه يك دنياي واقعيت مجازي است
براساس ويديويي كه از معرفي اين پروژه منتشر شده است، به‌نظر مي‌رسد كه طراحي داخلي مكعب چيزي شبيه به يك جهان واقعيت مجازي خواهد بود. اين تجربه فراگير اجازه مي‌دهد وقتي پا به داخل اين ساختمان مي‌گذاريد، بتوانيد فضايي مثل مريخ يا درون اقيانوس‌ها را تجربه كنيد.
عربستان ادعا مي‌كند اين پروژه را با درنظرگرفتن اصول پايايي احداث خواهد كرد. بااين‌حال، مشخص نيست كه اين ادعا با چه ويژگي‌هايي پشتيباني خواهد شد. در ويديوي بالا، نماي بيرون ساختمان با الگوهاي مثلثي خاصي ديده مي‌شود كه شبيه به سبك معماري نجدي است.
زمان‌بندي تكميل اين پروژه براي سال 2030 در نظر گرفته شده است كه شايد كمي خوش‌بينانه باشد. عربستان همچنين پروژه احداث شهر خطي The Line را آغاز كرده كه درازاي آن قرار است به 170 كيلومتر برسد. بايد ديد كه درنهايت اين پروژه‌ها در چه تاريخي تكميل خواهند شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.