متقاضیان می‌توانند با افتتاح حساب ارزی و انجام مراحل قانونی آن به دریافت ۲۰۰۰ یورو یا دلار اقدام کنند.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از تجارت نیوز، طبق اعلام بانک مرکزی ، متقاضیان دریافت ۲۰۰۰ یورو یا دلار، ابتدا ملزم به افتتاح حساب ارزی برای دریافت این ارز هستند.
در مرحله نخست، باید با مراجعه به یکی از بانک‌ها و افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه ارزی، اقدام کرد. در این مرحله هزینه‌ای از متقاضیان دریافت نمی‌شود.
پس از آن با دریافت پیامک تایید و پرینت افتتاح حساب ارزی از بانک، به صرافی‌های مجاز مراجعه و اقدام به پرداخت معادل ریالی ارز کرده و سپس پیامک تایید واریز به حساب ارزی خود را دریافت می‌کنند.
در مرحله بعد، متقاضیان دریافت ارز می‌توانند بعد از گذشت پنج روز از مراحل فوق به بانک مراجعه کرده و اسکناس ارز را از بانک دریافت کنند.
متقاضیان توجه داشته باشند که کارمزد برداشت اسکناس، پنج درصد بوده و دریافت هرگونه کارمزد دیگر غیر مجاز است.
همچنین حساب ارزی باید حداقل شش ماه با حداقل موجودی ۱۰۰ دلار یا یورو مفتوح بماند.
روش دریافت دلار سهمیه ای با کارت ملی
گفتنی است طبق ابلاغیه پیشین بانک مرکزی کلیه شهروندان ایرانی بر اساس قوانین مصوب بانک مرکزی می‌توانند با کارت ملی اقدام به خرید دلار کنند.
هرچند مخاطبان از بدقولی بانک ها و بانک مرکزی در پرداخت دلار سهمیه ای می گویند: «من که هفته پیش رفتم بانک که دلار یا یورو بگیرم، گفتند که نیست نداریم تا هفته بعد بیا شاید باشه»، «برای
دلار الان میگن تو سیستم ثبت نام کنید من تو سیستمم ثبت نام کردم. مراجعه کردم گفتن دلار نیومده نوبتتون باطله دوباره نوبت بگیرید یعنی قشنگ سرکاریه»، «دلار دولتی نیست که الان دو هفته اس هر روز میرم تو سایت صرافی ملی به محض باز شدن سایت میبینم ۳۰ تا از نوبت ها نیست مابقی هم سایت انقدر دیر کد میفرسته تا نوبت گیرت نیاد»، «دلار کارت ملی کجا بود. به صرافی های بزرگ تهران مراجعه کردم می گن نداریم. یه صرافی ملی می ده که اون هم سیستمش نوبت دهیه و سر چند ثانیه پر می شه»، «خیلی وقته صرافی این سهمیه ۲۰۰۰ یورو یا ۲۲۰۰ دلار نمیدن اصلا میگن بانک مرکزی جلوشو گرفته.»
شرایط اعلام شده به این شرح است:
بانک مرکزی، دستورالعمل اجرایی نحوه فروش اسکناس در سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد 56) از طریق واریز به حساب ارزی بانکی مشتری را منتشر کرده است.
با توجه به تغییر روش فروش ارز به صورت اسکناس در سرفصل ” تامین نیازهای ضروری (کد56)” از پرداخت مستقیم اسکناس به متقاضی به روش واریز به حساب ارزی متقاضی نزد بانکها، مفاد دستورالعمل اجرایی نحوه فروش اسکناس در سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد 56) به شرح زیر است:
ـ کلیه بانک‌ها مکلفند جهت فروش و پرداخت ارز بابت سرفصل تامین نیازهای ضروری (کد ۵۶) به صورت اسکناس، بنا به درخواست متقاضی نسبت به افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی بدون اخذ موجودی اولیه با رعایت مقررات مربوط اقدام کنند.
تبصره ـ افتتاح حساب به درخواست وکیل متقاضی مجاز نمی‌باشد.
۲ـ پرداخت به صورت اسکناس از محل حساب ارزی موضوع این دستورالعمل صرفاً به صاحب حساب (اصیل) امکان‌پذیر است.
۳ـ حساب‌های مذکور صرفاً به ارزهای دلار/یورو و با منشاء اسکناس و جهت استفاده برای واریز اسکناس موضوع سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد ۵۶) خواهد بود.
۴ـ برداشت اسکناس از حساب مذکور، صرفاً پس از گذشت پنج روز کاری پس از زمان واریز به حساب ارزی متقاضی (T+۵) امکان‌پذیر است. بانک‌ها مکلفند پس از دوره مذکور، نسبت به پرداخت اسکناس موضوع حساب‌های این دستورالعمل در هر زمان حسب درخواست مشتری اقدام نمایند.
۵ـ کارمزد برداشت از حساب به صورت اسکناس معادل ۵ درصد معادل ریالی مقدار برداشت است. نرخ تسعیر برابر با نرخ فروش اسکناس دلار/ یورو سامانه معاملات الکترونیکی ارز به اضافه یک درصد در روز برداشت خواهد بود.
۶ـ دریافت هرگونه کارمزد از مشتری برای ارائه خدمات موضوع این دستورالعمل به جز موارد تعیین‌شده در دستورالعمل، ممنوع است.
۷ـ حساب ارزی موضوع این دستورالعمل، باید حداقل به مدت شش ماه مفتوح بماند.
تبصره: حداقل موجودی لازم برای استمرار حساب ارزی موضوع این دستورالعمل ۱۰۰ دلار/یورو خواهد بود.
براساس سیاست جدید ارزی بانک مرکزی از ۱۴ فروردین، سهمیه خرید ارز با کارت ملی از پنج هزار یورو، به دو هزار یورو کاهش یافته است.
فروش ۲ هزار دلار با کارت ملی متوقف شده است؟
در شرایطی که از یک سال قبل، بانک مرکزی تصمیم گرفت تا سهمیه ۵ هزار یورویی تخصیص ارز با کارت ملی را به دو هزار یورو کاهش دهد، حال مشاهدات میدانی و پیام‌های مخاطبان حکایت از پایان این سیاست ارزی دارد؛ موضوعی که هنوز رسمی اعلام نشده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.