حرکت “تانک انقلاب” برای تخریب یک بنای تاریخی!/ کام مداحان با مجوز ساخت و ساز شهرداری تهران شیرین می‌شود؟

نشریه الکترونیک جهان گردش- بنابر گزارش دیده بان ایران؛ هنوز عصبانیت و خشم مردم از خودکامگی علیرضا زاکانی شهردار تهران در قطع و جا به جایی درختان به بهانه ساخت مسجد در بوستان وقفی قیطریه فرو ننشسته که تصاویر ساخت و ساز در خانه میراثی فخرالدوله در منطقه ۱۲ رسانه ای شد.

تصاویری که حاکی از آن بود منظره چشم‌نواز باغ و بنای این ملک دو طبقه قجری با روی هم چیده شدن آجرهایی قرار است برای همیشه کور شود و این اقدام می تواند آغاز مسیری برای مرگ تاریخ این ملک در دوره مدیریت علیرضا زاکانی بر مسند شهرداری تهران باشد.
برای بررسی بیشتر لازم است نگاهی گذرا به تاریخچه عمارت فخرالدوله در محله پیچ شمیران داشته باشیم.

 دیگر افراد فعال در این حوزه پرچمداران قافله سالار این حرکت هستند.
در این دیدار، مرتضی طاهری رئیس هیئت مدیره خانه مداحان اهل بیت (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: سال ۸۸ طی تفاهم نامه‌ای که با شهرداری شهر تهران صورت گرفت این ملک به عنوان خانه مداحان اهل بیت (ع) در اختیار مداحان قرار گرفت.
رئیس هئات مدیره خانه مداحان اهل بیت (ع) از افتتاح شعب‌های شهرستانی خانه مداحان خبرداد و عنوان کرد: خانه مداحان اهل بیت (ع) در دوره جدید در نظر دارد شعب شهرستانی خانه مداحان را افتتاح کند.

علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز در این جلسه گفت: برای رسیدن به رشد و تکامل نیازمند توجه به نهضت حسینی هستیم. بنابراین شهرداری تهران با همه ظرفیتی که در اختیار دارد در خدمت است تا عطر حضرت سید شهدا (ع) در همه سطوح جامعه و در ابعاد مختلف بتواند فضا را عطر آگین کرده و از آن بهره ببرد.
حال تنها پس از گذشت ۲ سال از آن جلسه تصاویر آجر چینی در محوطه عمارت فخرالدوله رسانه ای شد و بر اساس گمانه زنی‌های رسانه ای که تا به امروز در فضای مجازی منتشر شده است گویا این اجر چینی به منظور احداث مقبره الشهدا در دل خانه تاریخی فخرالدوله است.
مهمترین پرسشی که مطرح می شود این است که شهرداری تهران از چه رو در محوطه عمارت تاریخی چون غخرالدوله که در اسناد میراث فرهنگی نوع مالکیت آن دولتی ثبت شده است اجازه ساخت و‌ساز داده است؟

آیا این ساخت و ساز با ضوابط میراث فرهنگی همخوانی دارد؟
شهرداری تهران به مدیریت علیرضا زاکانی تا کجا به دنبال بده بستان های سیاسی است که ادامه دومینو وار ان می تواند بافت میراثی پایتخت را از بین ببرد.
آیا استفاده از کلید واژه شهدا که برای تمامی مردمان این سرزمین عزیز ث گرانقدر است توجیهی مناسبی برای از بین بردن آثار تاریخی و حریم‌ان هاست؟؟
منبع: سایت دیده بان ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.