تنگه‌ی قاهان منطقه ای با طبیعتی بکر و چهار فصل است و سالیانه گردشگران زیادی ترغیب می شوند تا از این منطقه بازدید کنند.
در دل کویر قم بهشتی چهار فصل، زیبا و دیدنی به نام تنگه قاهان قرار گرفته است. منطقه‌ای که در فصل بهار با بوی پونه و بیدمشک دلبری کرده، در فصل تابستان خنکا و سرسبزی باغ هایش گرما را از تن بیرون می‌کند. پاییزش با هوایی دلپذیر و رنگ‌های زیبای درختان و در زمستان هم پهنای پوشیده از برف آن هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.
به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش – این منطقه زیبا و گردشگری در ۸۱ کیلومتری شهر قم و ۳۵ کیلومتری جاده ساوه به سمت سلفچگان در مرز استان قم و مرکزی واقع شده است. دره‌ای به طول ۳۰ کیلومتر که شامل روستا‌های آغلک، جمیزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیلیه است. هر چه در این مسیر به سمت جلو حرکت کنیم با آب و هوایی خنک‌تر و روستا‌های کوهپایه‌ای و کوهستانی مواجه خواهیم شد.


قنات‌ها و رود‌های فصلی و آبشار‌هایی که در این منطقه جاری است مناظری زیبا و دیدنی را ایجاد کرده است. عطر پونه در ییلاقات روستای انجیله در مجاورت این دره زیبا به مشام می‌رسد و انواع گیاهان دارویی را می‌توان در آن یافت.
آثار و بنا‌های تاریخی نیز در این منطقه مشاهده می‌شود مانند «چهار تاقی» که آتشکده‌ای باستانی است و در ارتفاعات نویس وجود دارد.
تنگه قاهان در عرض یک تا ۲ متر با عمق بیش از یک متر که در برخی مناطق به هشت متر هم می‌رسد منطقه‌ای زیبا و جذاب برای پیاده روی در دل آب است.

گردشگران در ابتدای ورود به این تنگه با یک دره باریک و مسیر پر پیچ و خم روبرو می‌شوند که بسیار شگفت انگیز است. دیواره‌های تنگه بر اثر فرسایش، شکل‌های جالبی به خود گرفته و در آن آب بسیار زلال و شفافی جاری است.
بهترین زمان برای دیدن از این منطقه زیبا و جذاب، نیمه اول سال است که گردشگران می‌توانند با خیال راحت وارد آب تنگه شوند و مسیر تنگه را بپیمایند. البته در اوایل بهار به دلیل خنکی، پیاده روی در آن کمی مشکل است هرچند این منطقه چنان زیبایی‌هایی در دل خود جای داده است که ارزش سفر کردن به آن را در هر فصلی دارد.
از جمله جاذبه‌های تاریخی قاهان که این تنگه را در خود جای داده می‌توان به آثار و بنا‌هایی قدیمی همچون غارها، مخفی گاه‌های قدیمی و امامزاده هادی (ع) اشاره کرد که در بیشتر ایام سال پذیرای گردشگران است.

قاهان یکی ازبخش‌های فرمانداری جعفر آباد و در۸۱ کیلومتری شهرستان قم قرار گرفته است. رودخانه‌های فصلی و قنات‌هایی که در قاهان وجود دارد باعث شده دره‌ای سرسبز و پرمحصول شکل بگیرد. حدود ۲۰ قنات در قاهان و ۱۵ قنات در روستای انجلیه شناسایی شده‌اند که از مهم‌ترین منابع تامین آب محسوب می‌شوند.
در پایان به گردشگرانی که قصد قدم زدن در این تنگه زیبا را دارند توصیه می‌شود که حتما از کفش مناسب استفاده کرده و لباس اضافه به همراه داشته باشند. در مسیر تنگه با دقت و آرامش قدم برداریم تا دچار آسیب نشویم. حفظ ظاهر تنگه، برهم نزدن آرامش حیات وحش، تخریب نکردن و نریختن زباله از وظیفه‌های هر گردشگری است که قصد بازدید از این منطقه زیبا و بکر را دارد.
منبع: ایرنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.