تله کابین و دریاچه پارک دیدنی چالیدره یکی جاهای تفریحی و توریستی شهر مشهد است.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از اقامت ۲۴ شما را با این منطقه گردشگری آشنا می کنیم .

معرفی چالیدره مشهد
چالیدره مجموعه تفریحی و توریستی بزرگی است که در فاصله ۳۰ کیلومتری مشهد قرار دارد و فاصله آن تا حرم حدود ۳۵ کیلومتر (۴۵ دقیقه) است. این مجموعه تفریحی و توریستی در مجاورت دریاچه سد چالیدره قرار دارد. این مکان تفریحی از ۱۶۰ هکتار وسعت برخوردار بوده و امکانات رفاهی و تفریحات متنوعی برای آن در نظر گرفته شده است. پس از احداث سد چالیدره در سال ۱۳۸۱ بر روی رودخانه جاغرق در منطقه طرقبه، دریاچه ای پشت آن و در میان کوه‌ها ایجاد شد. این دریاچه پتانسیل‌های بالایی برای امور گردشگری داشت، از این رو پروژه ساخت مجموعه چالیدره کلید خورد.


مجتمع تفریحی چالیدره مشهد دارای مساحتی بالغ بر یک صد و شصت هکتار است که ۱۵ هکتار آن یعنی ده درصد کل مساحتش را دریاچه و نود درصد بقیه را زمین‌ های این مجموعه تفریحی تشکیل می‌ دهند. در دریاچه چالیدره، انواع و اقسام تفریحات آبی در دسترس گردشگران قرار دارد. منطقه تفریحی چالیدره مشهد امکانات رفاهی و تفریحی ممتازی برای سلایق و گروه های مختلف سنی گردشگران دارد تا اوقات خوشی را تجربه کنید.
این مجموعه که با بودجه ای چندین میلیاردی ساخته شده است، دارای بخش‌های مختلف و امکانات و تفریحات متنوعی همچون رستوران، کافی شاپ، تله سیژ، قایق سواری و … می‌باشد. چالیدره در سال‌های اخیر و با افتتاح فاز دوم به یکی از پربازدیدترین اماکن تفریحی مشهد مقدس تبدیل شده است و سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند. عکس چالیدره مشهد روایت سرسبزی و تفریحات دل انگیز در فاصله ای کوتاه با مرکز مشهد مقدس است.

تاریخچه چالیدره مشهد
کار ساخت سد چالیدره در منطقه کوهستانی غرب مشهد در سال ۱۳۷۶ آغاز شد. در آن زمان شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه ای خراسان جهت رفع اختلافات توزیع آب، حفظ محیط زیست، تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی و … تصمیم به ساخت یک سد بر روی رودخانه جاغرق گرفتند. این سد خاکی با هسته رسی در مدت زمان ۵ سال ساخته شد و در سال ۱۳۸۱ افتتاح گردید.
روستای جاغرق در گذشته در مسیر راهی کوهستانی و مالرو قرار داشت و مسافرانی که  قصد رفتن به شهرهای نیشابور، مشهد و تابران توس را داشتند از این روستا عبور می‌کردند. نام این روستا در ابتدا جاقرق بوده و پس از گذشت سال‌ها به جام غرق تغییر پیدا کرده است. این نام که کنایه از میزان آبی است که این رودخانه داشته و جام پادشاهی در آن غرق شده است. در نهایت نام جاغرق را روی این روستا می‌گذارند که به میزان آب رودخانه و سیل هایی که به خود دیده اشاره دارد.

سد چالیدره و دره‌ای که کنار کوه بود به‌تدریج دریاچه‌ای بالای کوه به وجود آورد. این دریاچه پتانسیل‌های گردشگری بالایی داشت و به سرعت توجه‌ها را به خود جلب کرد و سرانجام در سال ۱۳۷۶پروژه ساخت مجموعه گردشگری چالیدره با کمک شهرداری طرقبه و خراسان رضوی کلید خورد.
رفته رفته مجموعه گردشگری چالیدره را گسترش داده و امکانات رفاهی و تفریحی متعددی را در این منطقه ایجاد کردند. فاز دوم مجموعه گردشگری چالیدره نیز در سال های اخیر افتتاح شد.
در حال حاضر مجتمع تفریحی چالیدره یکی از مهم ترین مجموعه های گردشگری در شرق ایران محسوب می شود و سالانه صدها هزار زائر هشتمین امام همام (ع)، از امکانات تفریحی این منطقه در طول مدت اقامت در مشهدالرضا استفاده می کنند.

فیلم ارسالی از مهران جلالی

@faalanegardeshgari

@jahanegardesh

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.