رئیس میراث فرهنگی ملایر گفت: تبدیل بنای تاریخی قلعه ازناوله ملایر به هتل سنتی تاثیر زیادی در رونق گردشگری و اشتغالزایی دارد.


به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از شعار سال- ابراهیم جلیلی افزود:  قلعه ازناوله در بخش مرکزی شهرستان ملایر و ضلع شرقی روستایی به همین نام واقع شده است، این بنای تاریخی در محور گردشگری ملایر و در دره جهانی جوزان قرار دارد.

او گفت: قلعه مالک شخصی دارد و طبق اطلاعات ما ایران نیست به همین علت اشخاصی را برای پیگیری کار‌های بنا معرفی کرده و پیشنهاد ما این است که از اعتبارات و تسهیلات میراث فرهنگی استفاده کرده و بنا را به مرکز پذیرایی اقامتی تبدیل کند.

جلیلی گفت: بنا نیاز به مرمت دارد، اما اعتبارات میراث فرهنگی کفاف نمی‌دهد، مالک می‌تواند به صورت مشارکتی و تبدیل قلعه به مرکز اقامتی بنا را احیاء کند.
او گفت: برای فعال کردن چرخه اقتصادی در حوزه گردشگری نیاز به زیرساخت‌ها داریم و یکی از راه‌ها احیای جاذبه‌های تاریخی ست، احیای بنای فوق در منطقه، تاثیر زیادی در رونق گردشگری دارد، علاوه بر این باعث فرهنگ سازی می‌شود تا دیگر مالکان و مراکز هم به این سمت و سو حرکت کرده و در راستای ایجاد اشتغال پایدار حرکت کنند.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر  گفت: در دره جهانی جوزان پتانسیل‌های خوبی در حوزه گردشگری وجود دارد که گردشگری کشاورزی از مهمترین آن‌ها است همچنین وجود باغات انگور، مراسم شیره‌پزی، منطقه حفاظت شده لشگردر، طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بر جذابیت منطقه افزوده است.

این قلعه در بین اهالی معروف به قلعه قاسم خانی می‌باشد و قدمت بنا به اواخر دوران قاجاریه و معماری آن مشابه سایر قلعه‌های مرسوم در منطقه ملایر و همدان از خشت خام و گل ساخته شده است قدمت این قلعه‌ها چیزی حدود۲۰۰یا۲۵۰سال می‌باشد، این بنای تاریخی دارای کاربری مسکونی و حکومتی برای خوانین محلی بود و در سال ۸۵ در لیست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.


این قلعه در بین اهالی معروف به قلعه قاسم خانی می باشد و قدمت بنا به اواخر دوران قاجاریه و معماری آن مشابه سایر قلعه های مرسوم در منطقه ملایر و همدان از خشت خام و گل ساخته شده است قدمت این قلعه ها چیزی حدود۲۰۰یا۲۵۰سال می باشد،این بنای تاریخی دارای کاربری مسکونی و حکومتی برای خوانین محلی بود و در سال 85 در لیست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است./شعار سال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.