اولین اقامتگاه بوم‌گردی روستای تاریخی مورچه‌خورت با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان افتتاح شد.

به‌ گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از خبرگزاری برنا، علیرضا ایزدی در تشریح این خبر گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اهل فرهنگی، نگاهبانی از هویت مردم ایران‌زمین است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: امروز بخشی از شخصیت جمعی ما در قالب هویتی است که برگرفته از آثار تاریخی ما است که قدمت ایجاد این آثار بر اساس حیات متمدنانه نیاکان در فلات مرکزی ایران به بیش از هفت هزار سال قبل بازمی‌گردد.

وی افزود: امروز همگی ما با حفاظت از این آثار باید تلاش کنیم تا تمدن و هویتی نوین در قالب تمدن اسلامی ایجاد کنیم، لذا باید تلاش کنیم تا نسل جوان امروزی را که چندان حوصله خواندن و پرداختن به تاریخ خود را ندارد با این مقوله ارزشمند آشتی دهیم.

اقامتگاه بومگردی میرزا تقی در زمینی به مساحت ۲۸۰۰ مترمربع با ۸ اتاق و ۱۶ تخت به‌عنوان اولین اقامتگاه بومگردی روستای مورچه‌خورت و در قلب بافت تاریخی این روستا در کنار ارگ تاریخی و عظیم مورچه‌خورت به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش – روستای مورچه خورت؛ با جمعیتی ۱۵۰۰ نفری؛ از توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار و میمه در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان کنار جاده آسفالته اصفهان به تهران واقع شده است. 

کوه خال‌سفيد در ۴ کيلومترى غرب روستای مورچه خورت است. اين دِه قديمى يک کاروانسراى شاه‌عباسى، مسجد و زيارتگاهى به نام شاهزاده قاسم دارد.

قلعه و ارگ تاریخی مورچه خورت یکی از جاهای دیدنی و گردشگری این روستای تاریخی است. / پایان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.