اردبیل ۲۰۲۳؛ فرصتی برای معرفی جاذبه های گردشگری زمستانی
استان اردبیل در حالی نیمه نخست سال ۱۴۰۱ را با اقامت بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر در اقامتگاه‌های خود سپری کرد که ظرفیت‌ها و جاذبه‌های قابل توجهی برای جذب گردشگر در فصول سرد و گردشگری زمستانی هم دارد و استفاده از این ظرفیت‌ها مستلزم تقویت زیرساخت‌های ارتباطی بویژه حمل و نقل هوایی است.

به گزارش جهان گردش به نقل از ایرنا- نیمه نخست سال ۱۴۰۱ در حالی چند روزی است به پایان رسیده است که گردشگری استان اردبیل توانست با جذب این تعداد گردشگر در اقامتگاه‌های استان بعد از ۲ سال شیوع کرونا تا حدودی از رکود خارج شده و جانی دوباره بگیرد.

 با وجود چالش‌ها و فقدان زیرساخت‌های اقامتی ارزان و حمل و نقل آسان در این مدت بیش از چهار میلیون تردد در محورهای ارتباطی استان اردبیل ثبت شد که در نوع خود قابل توجه است با این حال یکی از مشکلات صنعت گردشگری در استان اردبیل فصلی بودن آن است چرا که سردی و برودت دمای هوا در نیمه دوم سال و دشواری‌های تردد در این ایام باعث می‌شود تعداد گردشگران در مقایسه با نیمه نخست سال کاهش یابد. از همین رو و برای اینکه استان اردبیل بتواند در همه فصول سال میزبان گردشگران باشد باید زیرساخت‌های مورد نیاز برای این ایام هم فراهم شود.

معرفی اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۳ فرصتی برای نگاه دوباره به صنعت گردشگری استان اردبیل و رفع موانع و چالش‌های پیش‌روی آن از جمله گردشگری زمستانی است بویژه که برنامه‌های رویداد اردبیل ۲۰۲۳ از اواخر آذرماه و اوایل دی ماه و آغاز فصل زمستان شروع خواهد شد.
شاید به نظر برسد تقارق آغاز این رویداد منطقه‌ای با شروع فصول سردسال و بعد از سپری شدن بهار و تابستان، با موضوعیت و محوریت این رویداد که همانا تکیه بر ظرفیت‌های گردشگری اردبیل است، همخوانی ندارد و بهتر بود این اتفاق، از تابستان و همزمان با ورود خیل عظیم مسافران آغاز می‌شد، اما از نقطه نظر دیگر، این رویداد فرصتی برای توجه به قابلیت ها و جذابیت‌های گردشگری پاییزی و زمستانی استان اردبیل است و می تواند احیاگر آن نیز باشد.

استان اردبیل در فصلهای سرد سال هم جذابیت‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. پیست‌های اسکی آلوارس سرعین، شابیل مشگین‌شهر و اندبیل خلخال می‌تواند استان اردبیل را به قطب بازی‌ها و مسابقات زمستانی تبدیل و توجه علاقه‌مندان به آن را جلب کند. علاوه بر این بسترهای گردشگرپذیری نظیر بیش از ۱۱۰ چشمه آبگرم معدنی و آبدرمانی‌های مجهز و بیش از ۲۲۰ واحد اقامتی در استان و شهرهای توریستی سرعین و مشگین‌شهر، بخصوص در فصول سردسال بهترین جاذبه برای جذب و ماندگاری مسافران و گردشگران محسوب می‌شوند.

موهبت طبیعی آبگرم‌ها و آبدرمانی‌ها که از دامنه‌های سبلان باشکوه ارزانی داشته می‌شود، نه تنها از منظر گردشگری بلکه از حیث گردشگردرمانی نیز حائز اهمیت است و همانطور که آوازه خواص درمانی آبگرم‌های سرعین، انسان‌های زیادی را از اطراف و اکناف استان و ایران برای استفاده از خواص درمانی آنها ترغیب می‌کند و به سوی خود می‌کشد، اطلاع رسانی از وجود مراکز آبگرم در استان اردبیل به کشورهای عضو اکو، بی‌شک در انگیزش گردشگران آن کشورها برای سفر به پایتخت گردشگری اکو موثر خواهد بود.

بنابراین نباید سوز و سرمای زمستان اردبیل را مانعی برای گردشگرپذیری و در نقطه مقابل رویداد اردبیل ۲۰۲۳ قلمداد کرد، بلکه از آنجایی که استان اردبیل در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ شاهد سکونت یک میلیون و ۵۰۰ گردشگر و مسافر در اقامتگاه‌های رسمی استان بوده و حدود چهار و نیم میلیون تردد ورودی به استان ثبت شده است، امکان پذیرش از خیل عظیم مسافران زمستانی نیز در استان مهیاست و معرفی زمینه‌های جذب توریست، می‌تواند این امر را تحقق بخشد.

بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل در نیمه نخست سال جاری بیش از ۱۰۰ هزار نفر، از موزه‌های استان بازدید کرده‌اند که از این میان یکهزار و ۱۲۸ نفر تبعه خارجی و بقیه مسافران و گردشگران داخلی بوده‌اند و این خبر نشان می‌دهد که اگر به درستی به نمایاندن اماکن و تفریحگاه‌های پاییزی و زمستانی استان پرداخته شود، قطع و یقین بر حضور و بازدید از آن اماکن در فصول سرد سال نیز افزوده خواهد شد.

از سوی دیگر تب سیر و سفر در مردم جهان در دوره پساکرونا عامل مهمی در رونق گردشگری است و تقارق این شرایط با معرفی اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو، بطور مستقیم بر سیاحان، تجار، بازرگانان، جهانگردان و گردشگران این کشورها تاثیرخواهد گذاشت و نزدیکی این ممالک با ایران عزیز ما که از مولفه‌های انتخاب اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری است، عامل ترغیب برای سفر و بازدید از اردبیل حتی در فصول سرد سال است.

بسیاری از نقاط گردشگرپسند اردبیل همچون بازار تاریخی و سرپوشیده، مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی با زیرمجموعه‌های مرتبط همچون خانه ابراهیمی و چینی خانه و موزه‌های مردم شناسی و تاریخ طبیعی نیز می‌توانند بسیار مخاطب پذیر باشند و نظرها را جلب و جذب کنند.

با این حساب هرچه به بازگو کردن نقاط و مراکز دیدنی اردبیل در فصول سردسال اقدام شود، بر توجه اتباع خارجی به تفریحگاه‌های این استان در فصول بهار و تابستان نیز افزوده خواهد شد و با توجه به آغاز میزبانی اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو از اواخر آذرماه، پرداختن به گردشگاه‌ها و برجسته ساختن آنها در منظر مخاطبان، برای استمرار برنامه‌های یکساله رویداد یاد شده و برخورداری از مواهب اقتصادی و ارزآوری آن بسیار مهم است.
توسعه خطوط هوایی اردبیل؛ راهکاری که نباید نادیده گرفته شود.

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در این زمینه فراهم شدم زمینه جابجایی مسافران به استان اردبیل در فصل‌های سرد سال است. واقع امر این است که استان اردبیل به لحاظ زیرساختهای حمل و نقل با مشکلات زیادی مواجه است به طوری که جزو معدود استانهای کشور است که حتی مرکز آن با پایتخت ارتباط بزرگراهی ندارد. علاوه بر این راه آهن میانه اردبیل هم  با وجود تحرک قابلملاحظه در دولت سیزدهم هنوز به بهره برداری نرسیده است از همین رو بهنظر می رود در شرایط کنونی استفاده از زیرساختهای حمل و نقل هوایی استان  بتواند تا حدودی خلاء های موجود در این زمینه را برطرف سازد. استان اردبیل دارای دو فرودگاه شهدای اردبیل و پارس آباد است. ترغیب شرکتهای هواپیمایی به برقراری خطوط پروازی به این فرودگاهها، توسعه و تامین تجهیزات ناوبری این فرودگاه‌ها برای امکان بهره مندیاز آن در شرایط آب و هوایی مختلف می تواند بخشی از مشکلات جابجایی مسافران به استان را برطرف سازد.

سازمان همکاری‌های اقتصادی که با مخفف نام انگلیسی آن “اکو” شناخته می‌شود، ابتدا در سال ۱۳۴۱ با عضویت ایران، پاکستان و ترکیه و با عنوان “آر سی دی” یعنی سازمان همکاری عمران منطقه‌ای شکل گرفت و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۳۷۲ با پیوستن کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان به آن، این سازمان با عنوان اکو شناخته شد.

این سازمان اکنون با ۱۰ عضو، نزدیک به نیم میلیارد نفر جمعیت و حدود هشت میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و دبیرخانه سازمان در تهران است و هدف غایی سازمان اکو، توسعه پایدار اقتصادی و گردشگری برای بهبود زندگی و رفاه مردم اعضای آن است و سال میلادی ۲۰۲۳ موقعیت و فرصتی مبارک برای اردبیل است تا با اتکا به زیباییهای گردشگری خود، از برکات اقتصادی و تجارت خارجی این رویداد مهم نیز برخوردار شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.