گفتگو با مسئولان و دست‌اندرکاران این بخش در استان همدان گویای آن است که برای احیاء گردشگری سلامت در استان همدان باید فعال و جدی وارد کار شد.
هنوز نتوانسته‌ایم ظرفیت شاخص آب‌وهوا، درمان و اقامت در هتل‌های مطلوب همدان را به گردشگران خارجی معرفی کنیم
به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از بازار – رئیس اتاق بازرگانی همدان در این خصوص بابیان اینکه همدان را کمتر کسی در حوزه سلامت در آن‌سوی مرزها می‌شناسد و هنوز نتوانسته‌ایم ظرفیت شاخص آب‌وهوا، درمان و اقامت در هتل‌های مطلوب همدان را به گردشگران خارجی معرفی کنیم، گفت: هنوز خیلی از متقاضیان درمان از آن‌سوی مرزها نمی‌دانند چه ظرفیت شاخصی به نام همدان در ایران جای خوش کرده است.
علی‌اصغر زبردست بابیان اینکه گردشگری سلامت فقط این نیست که از مرز بیمار را به همدان منتقل کنیم بلکه باید تمام ظرفیت‌های آن را بررسی کرده و بر روی داشته‌هایمان متمرکز شویم، گفت: در حال حاضر کشور عراق علاقه‌مند است بیمارانش در ایران و شهر همدان مداوا شوند.
زبردست بابیان اینکه توسعه گردشگری سلامت فقط به جذب بیمار از یک مرز منتهی نمی‌شود بلکه می‌توان از کشورهای دیگر در بخش‌های مختلف درمانی، بیمار پذیرش کرد، افزود: در همدان تعداد بیماران برون‌مرزی مراجعه‌کننده درصد ناچیزی است درحالی‌که اصفهان درزمینهٔ گردشگری سلامت درصد بالایی از جذب بیماران را به خود اختصاص داده است.
وی بابیان گردشگری سلامت ظرفیت‌های بسیاری برای پیشبرد اهداف گردشگری دارد، عنوان کرد: صنعت گردشگری سلامت از نوپاترین رشته‌های گردشگری در کشور است و دراین‌بین استان‌هایی همچون تهران، شیراز و مشهد از جایگاه مناسبی برخوردار هستند و همدان هم اگر به ظرفیت‌ها و داشته‌های خود اهمیت دهد جایگاه خوبی کسب خواهد کرد.
توجه به حوزه گردشگری سلامت می‌تواند ارزآوری خوبی به دنبال داشته باشد چراکه ارائه خدمات پزشکی همواره موردنیاز است
وی با تأکید بر اینکه توجه به حوزه گردشگری سلامت می‌تواند ارزآوری خوبی به دنبال داشته باشد چراکه ارائه خدمات پزشکی همواره موردنیاز است، ادامه داد: همدان در غرب کشور قطب پزشکی مهمی محسوب می‎شود و از توانمندی بالایی برای ورود به حوزه گردشگری سلامت نسبت به استان‌های هم‌جوار برخوردار است.


نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌های گردشگری سلامت و توریست درمانی در برخی از بیمارستان‌های همدان، گفت: بخش توریست درمانی بیمارستان تأمین اجتماعی همدان بلااستفاده مانده است.
حجت‌الاسلام احمد حسین فلاحی با اشاره به ظرفیت‌های بیمارستان بعثت همدان عنوان کرد: همدان در بین استان‌های غربی مرکزیت درمانی دارد اما برای توسعه گردشگری سلامت باید زیرساخت‌هایی ازجمله پروازهای هوایی را فراهم کرد.
پیش‌نیاز و مقدمه توریست درمانی؛ مهیا بودن حمل‌ونقل هوایی
وی پیش‌نیاز و مقدمه توریست درمانی را مهیا بودن حمل‌ونقل هوایی برشمرد و گفت: همدان بهترین پزشکان را در اختیار داشته و ازلحاظ درمانی زیرساخت‌ها فراهم است.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال، افزایش درآمدهای محلی، گسترش فرصت‌های کارآفرینی و سرمایه‌گذاری دستاورد صنعت گردشگری است و باید به این مقوله توجه داشت، گفت: استان همدان با برخورداری از مراکز درمانی متعدد، یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری سلامت غرب کشور به شمار می‌رود.
توانمندی مراکز درمانی همدان و نزدیکی به پایتخت ایران همه و همه یک معیار ارزشمند است.


نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه رسانه‌ها وظیفه خطیری بر عهده‌دارند و باید به میدان بیایند و به‌خوبی این ظرفیت‌ها را معرفی کنند، گفت: همدان در غرب کشور قطب پزشکی قابل قبولی محسوب می‌شود، زیرا توانمندی مراکز درمانی همدان و نزدیکی به پایتخت ایران همه و همه یک معیار ارزشمند است.
وی گفت: تعداد زیاد اعضای علمی دانشگاه و فوق تخصصان حاذق در استان و پزشکان نامدار می‌تواند هر یک برندی برای جذب گردشگران سلامت باشد و از این مهم نباید غافل شویم.
با این تفاسیر و با توجه به سهم اشتغال‌زایی و همچنین تولید ناخالص بین‌المللی گردشگری سلامت، نمی‌توان به اثرگذاری این بخش از گردشگری در اقتصاد بی‌تفاوت بود و در این زمینه سیاست‌گذاری غیراصولی داشت چون هرگونه تصمیم‌گیری اشتباه می‌تواند فرصتی طلایی در عصر حاضر را تبدیل به هیچ کند و سرمایه‌های زیادی را از بین ببرد.
همدان دارای بدنه پزشکی نام‌آور و قابل‌احترام در عرصه ملی و بین‌المللی با نام ابوعلی سینا است و داشتن این پیشینه قوی می‌تواند یک ظرفیت خاص باشد و نباید این توانمندی نادیده گرفته شود.

جواد جلالیمشاهده نوشته ها

اینجانب جواد جلالی دارای مدرک کارشناسی مدیریت دولتی متولد سال 1336 ایران- خمین ساکن استانهای مختلف ایران با مسئولیت های فرهنگی و هنری، اجتماعی و اطلاع رسانی سکونت فعلی: کاشان مدیر بازنشسته ایرنا، روزنامه نگار، خبرنگار، فعال فرهنگی و هنری، گردشگری، عکاس، مستند ساز، صاحب امتیاز و مدیرمسئول سابق نشریه دیار آشنا و مدیر مسئول نشریه الکترونیک جهان گردش و مدیر پیج معرفی فعالان صنعت گردشگری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.