خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از انجمن تورگردانان روسیه اعلام کرد که گردشگران ایرانی از سه‌شنبه دهم مردادماه ۱۴۰۲ در قالب اعزام گروهی از طریق دفاتر گردشگری معتبر که فهرست آنها بین دو کشور مبادله شده است، بدون اخذ روادید (ویزا) قادر به سفر به روسیه هستند.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش– این رسانه روس روز سه شنبه اعلام کرد:‌ روسیه از امروز ( دهم مردادماه ۱۴۰۲) مبادلات گروهی بدون روادید با چین و ایران را افتتاح کرد و شهروندان روس اکنون می توانند به صورت گروهی تا ۵۰ نفر به مدت حداکثر ۱۵ روز به هر دو کشور برای مقاصد گردشگری سفر کنند و این امکان متقابلا برای گردشگران ایرانی و چینی نیز در این چارچوب فراهم است.

در این گزارش آمده است: اکنون، روس‌ها از دسترسی بدون ویزا به دو کشور از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین تمدن‌های روی زمین لذت خواهند برد، دو کشوری که از شرکای استراتژیک و کلیدی مسکو نیز محسوب می‌شوند.

خبرگزاری اسپوتنیک در ادامه نوشت: روسیه در ماه جولای ۲۰۲۳ (تیر- مرداد ۱۴۰۲) به طور رسمی، قرارداد سفر گروهی گردشگری بدون روادید با جمهوری اسلامی ایران منعقد کرد و دو کشور لیست آژانس های مسافرتی معتبر را مبادله کردند.

به نوشته این رسانه روس، چین پیش از شیوع بیماری کووید ۱۹، ترتیبات سفر بدون روادید با روسیه را داشت که در طول مدت زمان شیوع کرونا به حالت تعلیق درآمده بود که از فوریه ( بهمن – اسفند ۱۴۰۲) به صورت آزمایشی از سر گرفته شد و در نهایت از سه شنبه دهم مردادماه ۱۴۰۲ به صورت کامل ویزای گروهی گردشگران چین عملیاتی شد.

بر اساس این گزارش، در روسیه، افزون بر ۳۶۰ آژانس گردشگری سفرهای گروهی بدون ویزا به چین را ارائه می دهند و آمار آژانس‌های فعال در مبادله گردشگر گروهی بدون ویزا با ایران ۲۶۰ آژانس است.

اسپوتنیک در ادامه با اشاره به اینکه روسیه،‌ایران و چین گستره بزرگی از وسعت جهان را تشکیل می‌دهند، نوشت: این کشورها بسیاری از میراث تمدنی باستانی و آثار مدرن را در خود جای داده ‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: روسیه به عنوان کانون شکل‌گیری امپراطوری‌های باستانی شناخته شده است و تاریخ هزار ساله خود را دارد، در حالی که چین و ایران می توانند با افتخار به جایگاه خود به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن های جهان متشکل از فرهنگ‌های مختلف ببالند و اینکه آثار تاریخی باشکوه از منظر باستان‌شناسی و معماری را در خود جای داده‌اند.

انجمن تورگردانان روسیه اعلام کرده است که با از سرگیری کامل مبادلات گردشگری گروهی بین روسیه با چین و ایران از روز سه شنبه، انتظار می رود مبادلات گردشگری روسیه ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یابد.

پیش از این، وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه اعلام کرده بود که طبق دستور دولت این کشور، شهروندان کشورهای اروپایی، ایران، ژاپن، ترکیه، چین، کره شمالی، هند، اندونزی، فیلیپین، بحرین، کویت، مالزی، عربستان سعودی و سنگاپور از سه‌شنبه دهم مردادماه ۱۴۰۲ قادر به دریافت ویزای الکترونیکی خواهند بود. بنا بر این گزارش، زمان صدور روادید روسیه در این چارچوب، کمتر از ۶ روز از تاریخ ارسال درخواست خواهد بود.منبع: ایرنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.