نشریه الکترونیک جهان گردش– کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است.

رنکینگ

کانادا دومین کشور پهناور جهان است

فرهنگ

در کانادا بیش از 200 فرهنگ متمایز وجود دارد.دولت کانادا، با اجرای قانون چند فرهنگی، درصدد حفظ و تقویت چند فرهنگی از طریق سیاست رسمی است. در میان اهداف دیگر، کانادا تلاش می‌کند تا «درک و خلاقیت که از تعامل بین افراد و جوامعی باریشه‌های مختلف به وجود می‌آید» را تقویت کند. کانادایی‌ها که در سال ۲۰۱۷، صد و پنجاهمین سالگرد تولد کشور خود را جشن گرفتند، رویدادهای فرهنگی متعدی مانند روز سنت ژان باپتیست (۲۴ ژوئن)، روز چند فرهنگی کانادا (۲۷ ژوئن) و روز ملی کانادا (۱ ژوئیه) را جشن می‌گیرند تا در عین حال فرهنگ کانادایی را متمایز و برجسته سازند.

زبان و جمعیت

زبان رسمی این کشور فرانسوی و انگلیسی است و تقریبا 40 میلیون جمعیت دارد

واحد پول

دلار کانادا

مشاهیر

سلبریتی های کانادایی زیاد هستن من جمله جیم کری ،آوریل لاوین، جیمز کامرون و …

الکساندر گراهام بل

گرچه از الکساندر گراهام بل به عنوان مخترع تلفن یاد می شود، اما او دستگاه های دیگری را نیز اختراع کرد. بل چندین فناوری صوتی، از جمله فوتوفون (1880) و گرافیفون (1886) را توسعه داد.

تری فاکس

ممکن است Fox نام آشنایی در سراسر دنیا نباشد اما داستان زندگی‌اش او را به یک اسطوره در کانادا تبدیل کرده است. Terry Fox یک ورزشکار کانادایی بود. او به سرطان مبتلا شده بود و باید پای راستش را قطع می‌کرد. او در مسابقات بسکتبال با ویلچیر بازی کرد و چندین قهرمانی بدست آورد. در سال 1980، برای تحقیقات مربوط به سرطان، سراسر کانادا را دوید و پول جمع کرد. Terry هنگامی که سرطان در پاهایش پخش می‌شد از St. John، Newfoundland تا Thunder Bay، Ontario را دوید. اما هنوز حرکتش تأثیر بزرگی داشت، او جوان‌ترین فردی بود که نامش در Order of Canada ثبت شده است. او تا امروز قهرمان کشور باقی مانده است.

جاستین ترودو

در سال ۲۰۱۸، جاستین ترودو رتبه پنجم را در فهرست کلی به خود اختصاص داد و تاثیرگذارترین سیاستمدار جهان شناخته شد.

او همچنین محبوب‌ترین سیاستمدار خارجی است و از لحاظ معروف بودن بعد از پوتین در جایگاه دوم قرار دارد.

ترودو همیشه در صحبت‌هایش از ایرانیان ساکن کانادا دفاع می‌کند و در تلاش است عدالت را در تمام جنبه‌های زندگی برای آن‌ها برقرار کند. این رویکرد کانادا را به یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل برای ایرانیان و به‌طور کلی مهاجران کشورهای مختلف تبدیل کرده است.

در سال ۱۹۷۷، والدین جاستین از یکدیگر جدا شدند که بسیاری دلیل آن را اختلاف سنی ۳۰ ساله آن‌ها می‌دانند. از سایر رویدادهای تلخ زندگی او می‌توان به مرگ برادرش در سال ۱۹۹۸ در اثر سقوط بهمن و مرگ پدرش به دلیل سرطان در سال ۲۰۰۰ اشاره کرد.

مارگارت آتوود

او تاکنون بیش از ۴۰ رمان، داستان کوتاه، داستان کودک و کتاب‌های غیرادبی منتشر کرده است. از رمان‌های او که به فارسی منتشر شده است، می‌توان «سرگذشت ندیمه»، «عروس فریبکار»، «گریس دیگر»، «آدمکش کور»، «اوریکس و کریک» و «چشم گربه» را نام برد. آثارمارگارت اتوود ریشه در رئالیسم سنتی دارند و او در نوشته‌هایش زن را به‌عنوان شخصیت اصلی مورداستفاده قرار داده است. او همچنین در داستان‌هایش واقعیت‌های اجتماعی را با تخیل و اسطوره‌شناسی و طنز درهم آمیخته است.

پیشینه تاریخی

قبل از ورود اروپایی‌ها به سرزمین کانادا، مردمانی بومی (aboriginal people) ساکن آن سرزمین بودند که از آسیا وارد این سرزمین شده بودند.

اولین اروپایی‌هایی که به این سرزمین پا گذاشتند وایکینگ‌ها بودند. اما وایکینگ‌ها به دلیل جنگ و کشمکش با بومیان آنجا، در آن سرزمین نماندند. بعد از رفتن وایکینگ‌ها، تا قرن پانزدهم این سرزمین فراموش شده باقی ماند. تا اینکه در سال 1497 پادشاه انگلستان، هنری هفتم، دریانوردی ایتالیایی به نام جان کابوت (Jean Cabot) را از اقیانوس آرام به نیوفاندلند (سرزمین جدیدNewfoundland ) می‌فرستد.
بعد از آن در سال 1534 تا 1536 دریانوردی فرانسوی به نام ژاک کارتیه (Jacques Cartier) طی سفرهای دریایی به کانادا آمد. او در یکی از سفرهایش از زبان بومیان آنجا شنید که می‌گویند «Kanata» که به معنای روستا بود. بعدها همین اسم به کانادا تغییر پیدا کرد و در نقشه‌ها ظاهر شد.

طی جنگ‌های هفت ساله (1756-1763) فرانسه و انگلیس بر سر سلطه بر کانادا با هم جنگیدند. در سال 1763 فرانسوی‌ها محبور می‌شوند طی عهدنامه پاریس، تمام مستعمرات خود را به انگلستان واگذار کنند.

با شروع انقلاب آمریکا در سال 1775، آمریکایی‌ها از فرانسوی‌های ساکن کانادا درخواست کمک کردند اما با جواب منفی مواجه شدند. ارتش آمریکا در آن سال وارد کانادا می‌شود و شهر مونترال را اشغال می‌کند. آمریکایی‌ها در تلاش برای اشغال کِبِک شکست می‌خورند و در سال 1776 عقب نشینی می‌کنند.
بعد از انقلاب آمریکا، آن دسته از آمریکایی‌هایی که به انگلستان وفادار مانده بودند، که تعدادشان به 40.000 نفر می‌رسید، به سرزمین کانادا مهاجرت می‌کنند.

در سال 1867 سه مستعمره بزرگ بریتانیا به نام‌های کانادا، نووا اسکوشیا و نیوبرنزویک (New Brunswick) به هم می‌پیوندند و سرزمین کانادا (Canada Dominion) را شکل می‌دهند

طی جنگ جهانی اول کانادا به حمایت از انگلستان وارد جنگ می‌شود، زیرا امور خارجی کانادا توسط پارلمان انگلستان اداره می‌شد.

قبل از شروع جنگ جهانی دوم، طی بیانیه بالفور (Balfour Declaration) در سال 1926، کانادا یکی از کشورهای همسود (مشترک المنافع) انگلستان می‌شود. این موضوع قدم بزرگی در استقلال این کشور از سلطه کامل انگلستان بود. درگیری کانادا در جنگ جهانی دوم از آن جا شروع می‌شود که در دهم سپتامبر 1939، ارتش کانادا علیه آلمان نازی اعلام جنگ می‌کند.

امروزه کانادا دارای حکومت فدرالی دموکراتیک است و ملکه به عنوان رئیس کشور (head of states) در تصمیم گیری‌های کلان این کشور، به خصوص در رابطه با سیاست های خارجی و دفاعی نقش مهمی برعهده دارد. نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو (Justin Trudeau) بیشترین اختیارات سیاسی و اقتصادی را داراست. او همچنین رهبر حزب لیبرال است و اکثریت اعضای کابینه‌اش عضو این حزب هستند. از سیاست‌های اصلی و تقریبا همیشگی این کشور مهاجرپذیری بوده است. دلایل این موضوع می‌تواند وسعت زیاد کشور و جمعیت پایین آن باشد. کانادا به جمعيت بيشتری احتياج دارد تا پول بيشتری وارد کشور شود و مالیات بیشتری در کانادا پرداخت شود که به سهم خود درآمد سرانه كشور را بالاتر خواهد برد و به رشد اقتصادی کانادا کمک خواهد کرد.

همراه با جهان گردش با چند جاذبه گردشگری کشور کانادا آشنا شوید:

آبشار های نیاگارا

آبشار نیاگارا بر روی رودخانه نیاگارا در کانادا قرار دارد. این آبشار دو دریاچه بزرگ اری و انتاریو را به یکدیگر متصل می کند. رود نیاگارا به عنوان مرز بین ایالات متحده و کانادا این دو کشور را از هم متمایز می کند

شهر قدیمی کبک

شهر قدیمی کبک کانادا که در یونسکو به ثبت میراث جهانی نیز در آمده، امروزه به جهت واقع شدن در ارتفاعات کوهستان و برخورداری از مکان های قدیمی به یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری کانادا تبدیل شده است.

همچنین مکان ها و جاهای دیدنی چون میدان پلیس دام، پارک تاریخی توپ خانه، دشت ابراهیم، قلعه و رودخانه سنت لارنس، باعث شده روزانه گردشگران بسیاری از این شهر بازدید کنند.

موزه حقوق بشر

موزه حقوق بشر کانادا اولین موزه‌ای به‌شمار می‌رود که تنها به سیر تکامل، گرامیداشت و آینده حقوق بشر می‌پردازد. هدف از تاسیس این موزه، ایجاد یک مرکز فعالیت ملی برای یادگیری و کشف حقوق بشر بوده است و در آن از تکنولوژی‌های تعاملی، فیلم، ویدئو و هنر برای آموزش و الهام‌ بخشیدن به بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. 

تهیه و تنظیم :مهدیه رضایی شاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.