جهان گردش -آلمان (Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. کشور آلمان بین دریای بالتیک در شمال و رشته کوه‌های آلپ در جنوب قرار گرفته است.

از لحاظ موقعیتی آلمان با 9 کشور دیگر همسایه است. از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب هم‌جوار فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند است. پایتخت این کشور برلین (Berlin)، مرکز مالی آن فرانکفورت (Frankfurt) و بزرگ‌ترین منطقه شهری این کشور منطقه روهر (Ruhr Region) است.

جاذبه های آلمان – عکس از سفرزون

رنکینگ:

کشور آلمان به «کشور شاعران و متفکران» (Country of poets and thinkers) شناخته می‌شود.این کشور دارای بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ ازنظر تولید ناخالص داخلی در جهان است.

آلمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بازی های روی تخته در جهان است و مسئولیت اختراع بسیاری از بزرگترین بازی های تخته ای مبتنی بر استراتژی را بر عهده داشته است.

فرهنگ:

کلیشه های مختلفی درباره مردم آلمان وجود دارد…

… مانند این که علاقه دارند در روزهای تعطیل زمان خود را روی یک صندلی تاشو در ساحل بگذرانند یا از زمان حرکت وسایل حمل و نقل عمومی اطلاع پیدا کنند. این موارد نشان دهنده توجه آنها به برنامه ریزی و زمانبندی است. البته کلیشه های بیشتری درباره این کشور پرجمعیت وجود دارد.

زبان و جمعیت:

زبان آلمانی و حدودا 85 میلیون جمعیت دارد

مشاهیر:

۱. آلبرت انیشتین

۲. فیلسوف آلمانی فردریک نیچه

۳. ‌آهنگ ساز معروف بتهوون

۴. آنگلا مرکل

۵. مایکل شوماخر

۶. هرمان هرسه نویسنده بزرگ

۷. یوهان ولفگانگ شیمیدان بزرگ

۸. هاینریش هرتز

آنجلینا جولی تیلور سوییفت لئوناردو دیکاپریو همگی ریشه های آلمانی دارند

واحد پول:

یورو

پیشینه تاریخی:

در دوران باستان قبایلی به نام ژرمن‌ها بخش‌های مرکز و شمال اروپا را اشغال می‌کنند.یکی از قبایل ژرمن‌ها فرانک‌ها نام داشت. این قوم با شکست امپراطوری روم در منطقه گل حکومت تشکیل دادند.فرانک‌ها حکومت پادشاهی فرانکیش را بنیان‌گذاری می‌کنند.معروف‌ترین پادشاه آنها شارلمانی بود که توانست بخش شمال ایتالیا را به قلمرو خود اضافه کند.بعد از شارلمانی، دعوا بین نوه‌های او بر سر سلطنت شکل می‌گیرد و سلسله کارولینژها به سه دسته تقسیم می‌شود. بخش ژرمن از قسمت شرقی قلمرو فرانک‌ها به وجود آمد. در سال 936، اتوی اول در روم توسط پاپ جان دوازدهم به پادشاهی می‌رسد و امپراطوری جدیدی را شروع می‌کند و اولین امپراطور آلمان می‌شود. 

سرزمین پروس:

پروس در سال‌های اولیه به وجود آمدنش محل سکونت قبیله بالتی غربی بود که خود را پروس‌ها می‌نامیدند.پادشاه ویلهلم اول در سال 1858 به تخت پادشاهی پروس می‌نشیند. او بر سر اصلاحات ارتش با شورای کشور پروس به اختلاف می‌افتد. او برای رهایی از این اختلافات اتوفون بیسمارک را به عنوان نخست وزیر خود انتخاب می‌کند. بیسمارک، پروس را وارد سه جنگ پی در پی می‌کند که در نتیجه آن ویلهلم اول پادشاه امپراطوری آلمان می‌شود. پروس اصلی‌ترین و مهم‌ترین ایالت امپراطوری آلمان به شمار می‌رفت.آلمان‌ها در این دوران با پاپ دچار مشکل می‌شوند و این امر موجب قطع ارتباط با پاپ می‌شود. همزمان مارتین لوتر مذهب پروتستان را پدید می‌آورد و در سال 1608 اتحادیه پروتستان‌ها را تشکیل می‌دهد. این اختلافات موجب بروز جنگ‌های مختلفی می‌شود و دو دولت نیرومند اتریش و پروس در آلمان بروز می‌کنند.

ذر سال 1861 آلمان به کمک اتریش به دانمارک حمله و ان را شکست میدهد و بعد از آن به اتریش و فرانسه هم حمله میکند و آنها را نیز شکست میدهد بعد از پیروزی بر فرانسه، ویلهلم اولین قیصر آلمان و بیسمارک اولین صدراعظم تاریخ آلمان می‌شود.به این دوران در تاریخ، یعنی بعد از امپراطوری روم‌ها و قبل از به قدرت رسیدن نازی‌ها (رایش سوم)، دوران رایش دوم گفته می‌شود. امپراطوری آلمان تا انقلاب نوامبر 1918 و تشکیل جمهوری وایمار ادامه داشت. هسته اصلی این امپراطوری کنفدراسیون آلمان شمالی بود. آن یک امپراطوری فدرالی همراه با مجلس بود و کابینه توسط صدراعظم (بیسمارک) اداره می‌شد.

جنگ جهانی اول که چهار سال طول کشید (1914-1918) باعث سقوط امپراطوری‌های اتریش-مجارستان، آلمان، عثمانی و روسیه شد. در سال 1918 با امضای پیمان‌نامه صلح جنگ جهانی اول پایان می‌یابد. شکست آلمان در این جنگ ضرر مالی و جانی زیادی به این کشور وارد کرد، کار به جایی رسیده بود که با یک دلار آمریکا می‌شد 4 تریلیون و 200 میلیارد مارک آلمان خرید.

به انقلاب آلمان که از سال 1918 تا 1919 به وقوع پیوست انقلاب نوامبر نیز می‌گویند. در 3 نوامبر هزاران ملوان دست به اعتراض می‌زنند و در پی آن کارگران و سربازان نیز به شورش می‌پیوندند. طی این انقلاب، امپراطوری قیصر سرنگون می‌شود و جمهوری وایمار تشکیل می‌شود. در سال 1919 اعضای مجلس آلمان (رایشس تاگ) در وایمار به تدوین قانون اساسی می‌پردازند.

جنگ جهانی دوم

این جنگ از 1939 تا 1945 ادامه داشت. در این جنگ کشورهای ابرقدرت به دو دسته متحدین و متفقین تقسیم شدند و در مقابل یکدیگر قرار گرفتند.این جنگ در سال 1945 با سقوط برلین توسط ارتش سرخ روسیه و تسلیم آلمان و ژاپن (با حمله دو بمب اتمی) پایان می‌گیرد.بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، متفقین آلمان را به چند قسمت تقسیم می‌کنند.به منظور جلوگیری از فرار آلمانی‌های شرقی به آلمان غربی دیوار برلین ساخته می‌شود. این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد می‌شود و لقب پرده آهنین به آن داده می‌شود. با وجود بسته بودن مرز بین آلمان غربی و شرقی همچنان شهروندان برلین می‌توانستند بین دو آلمان رفت و آمد کنند. در سال 1975 تا 1961 به طور کلی عبور و مرور ممنوع می‌شود و مرزها بسته می‌شود.
در سال 1989، بعد از استعفای رهبر آلمان شرقی و جایگزین شدن ایگون کرنس به ساکنین آلمان شرقی اجازه داده شد که برای رفتن به آلمان غربی تقاضای ویزا کنند. جمعیت زیادی در مرزها جمع شدند و چون دولت آمادگی مقابله با چنین جمعیتی را نداشت مرزها باز می‌شود و روز 9 نوامبر 1989 روز فروپاشی دیوار برلین لقب می‌گیرد.وقتی حکومت شوروی سقوط کرد دو آلمان شرقی و غربی با هم متحد میشوند و در سال 1990 جمهوری فدرال آلمان به طور رسمی تشکیل می‌شود.

همراه با جهان گردش با چند جاذبه گردشگری برتر کشور آلمان آشنا شوید:

بنای تاریخی نبرد ملت ها در لامپزیگ آلمان

لایپزیگ مهمترین شهر ساکسونی و همچنین محل قرار گرفتن یکی از بزرگترین بناهای تاریخی و برجسته اروپا به نام نبرد ملت هاست. بنای تاریخی نبرد ملت ها برای یادبود نبرد لایپزیگ در جنگ های ناپلئون ساخته شده است. در نبرد لایپزیگ بیش از 100 هزار سرباز جان خود را از دست دادند. نبرد لایپزیگ در سال 1813 میلادی اتفاق افتاد ولی بنای یادبود آن در سال 1913 رونمایی شد. این بنا در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. در این موزه آثاری به نمایش درآمده اند که توضیحاتی درباره نبرد لایپزیگ و جنگ های ناپلئون ارائه می کنند.

کلیسای جامع آخن آلمان

 کلیسای جامع آخن واقع در مرز بلژیک و هلند، قدیمی ترین کلیسای جامع شمال اروپا و از دیگر جاذبه های توریستی آلمان است. ساخت کلیسای آخن در قرن هشتم شروع شد و طراحی آن ترکیبی از سبک های گوتیک و کارولینجی می باشد. کلیسای جامع آخن به دستور پادشاه شارلمان ساخته شد. در اینجا همچنین تاجگذاری های زیادی انجام شد. یکی از جالب توجه ترین چیزهایی که در بازدید از کلیسای آخن می بینید، درهای برنزی مربوط به قرن نهم و کاشی کاری های طلایی آن است.

پارک ملی ساکسون

پارک ملی ساکسون سوئیس که زیاد از شهر درسدن (Dresden) دور نیست، یک پارک بسیار وسیع در نزدیکی کوههای آلپ است. پارک ملی ساکسون تا جمهوری چک ادامه پیدا می کند. در طرف چک به آن پارک ملی سوئیس بوهمیا می گویند. از جاذبه های پارک ملی ساکسون سوئیس، رودخانه آلپ و صخره های سنگی خیره کننده، دره های عمیق و مایل ها مسیر زیبا برای پیاده روی است. کوهپیمایی و صخره نوردی هم از ورزش های محبوبی هستند که در پارک ملی ساکسون انجام می شوند.

تهیه و تنظیم :مهدیه رضایی شاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.