آتش آتشکده یزد، هزار و ۵۰۰ ساله که می‌سوزه و حتی یک لحظه هم خاموش نشده. این آتش در دین زرتشت بسیار مقدسه و اون رو آتش مقدس ورهرام می‌نامند.

نشریه الکترونیک جهان گردش – اینستاگرام “ساز طبیعت” در ادامه می نویسد: در دوران امپراتوری ساسانی ، سه آتش مقدس وجود داشته که بین آنها، آتش ورهرام را بیش از همه مهم می‌دونستند.

ورهرام در زبان باستانی پارسی، به معنای آتش پیروزیه و در گذشته این آتش مقدس را در آتشکده آذرفرنبغ، در شهر کاریان نگه می‌داشتند. در همان دوران بوده که دشمنان به شهر کاریان یورش بردند و زرتشتیان به منظور حفاظت از آتش مقدس، به یزد نقل مکان کردند.

متاسفانه در سال ۴۹۶ خورشیدی، آتشکده‌ای که زرتشتیان در یزد به آن پناه برده بودند نیز نابود شد و به همین خاطر آتش را به درون غاری بردند تا از آن پاسداری کنند. برای حدود ۲۰۰ سال این آتش جای ثابتی نداشت تا نهایتا در سال ۷۲۷ هجری خورشیدی، آتش ورهرام را به آتشکده‌ای زیبا در نزدیکی اردکان منتقل کردند.

این آتش حدود ۳۰۰ سال در اردکان باقی ماند و پس از آن ورهرام در سال ۱۱۵۹ خورشیدی دوباره به یزد بازگشت. اما در سال ۱۳۱۳ بود که رضا شاه با ساخت آتشکده یزد موافقت کرد.

” ایران زیبا “

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.